Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 4 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak dużą rolę odgrywają geny?

Cała moja rodzina to osoby z nadwagą, ja też nie należę do szczupłych. Czy moje dzieci też są skazane na ciągłą walkę z nadmiarem kilogramów? Jak dużą rolę odgrywają tutaj geny?
ponad rok temu

Czy dieta cud istnieje?

Wiele osób, które chciałyby schudnąć, liczą, że w końcu trafią na cudowną dietę. Chcą zrzucić zbędne kilogramy bez zbędnego wysiłku. Czy to możliwe? Obejrzyj film i sprawdź.

Wpływ czynników środowiskowych, takich jak brak aktywności fizycznej i nadmierne spożycie energii, na rozwój otyłości jest niekwestionowany. Wśród innych przyczyn nadwagi wymienia się czynniki neurogenne (nowotwory, zmiany zapalne w ośrodkowym układzie nerwowym), psychiczne oraz zaburzenia endokrynologiczne (niedoczynność tarczycy, hiperinsulinizm). Badania przeprowadzone na myszach i bliźniętach jednojajowych wykazały, że otyłość może mieć również charakter rodzinny, a czynniki genetyczne mogą być odpowiedzialne za 30–80% jej przypadków. Od 1994 roku publikowana jest corocznie genetyczna mapa otyłości (Human obesity gene map), na której znajduje się ponad 300 potencjalnych genów związanych z występowaniem tego zaburzenia. Należy jednak pamiętać, że dopiero wspólny udział czynników genetycznych i środowiskowych powoduje otyłość. Dziedziczy się jedynie predyspozycję do otyłości, a nie samą chorobę. Nie warto zatem rezygnować z prowadzenia zdrowego trybu życia, obwiniając o stan swojego zdrowia wyłącznie geny, choć w rodzinach osób otyłych, gdzie kultywuje się podobny styl życia i dietę, może to być trudne. Jeśli jednak zadba Pani o prawidłowe nawyki żywieniowe swoich dzieci, odpowiednio zbilansowaną i urozmaiconą dietę oraz aktywność fizyczną, z pewnością unikną otyłości i jej dalszych powikłań.

Dietetyk, współautorka książki pt. „Leki i pożywienie – interakcje”.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy