Jak efektywnie schudnąć dla samej siebie?

Mam problem ze swoją wagą. Ważę 73 kg przy wzroście 153 cm, a mam 12 lat ! Wiem, że mam nadwagę ... Bardzo zależy mi na tym, żeby schudnąć dla siebie. Moja sprawność fizyczna jest raczej słaba, jem różnie, zależy mi na szybkim i skutecznym schudnięciu bez efektów jo-jo. Bardzo proszę o pomoc !
12 LAT ponad rok temu

Witam,

Jeśli zaczniesz zdrowo się odżywiać i uprawiać regularny sport, Twoja masa ciała powinna szybko ulec zmianie. Pamiętaj, żeby nie stosować popularnych diet odchudzających, bo to bardzo niekorzystne w Twoim wieku dla zdrowia (może spowodować zanik miesiączki, zahamowanie wzrostu, rozwoju itd.), ale również prawie zawsze powoduje efekt jojo, czyli powrót do dawnej masy ciała.
Twoim błędem może być spożywanie małowartościowych produktów dostarczających dużych ilości kilokalorii, cukrów prostych i tłuszczu. Pamiętaj, że sport bez udziału prawidłowego żywienia nie da efektów utraty masy ciała, natomiast sama dieta bez aktywności fizycznej będzie trwała znacznie dłużej.
Dlatego powinnaś zapoznać się ze zdrowymi nawykami żywieniowymi i do nich się stosować, od czasu do czasu pozwalając sobie na drobne przyjemności (np. raz w tygodniu, ale nie częściej). Znajdziesz je w artykułach http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki oraz http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatka

Myślę, że powinnaś udać się do dietetyka, który ułoży dl Ciebie odpowiednią dietę. Odchudzanie na własną rękę zwłaszcza w Twoim wieku nie jest korzystne.

Zmobilizuj się też do regularnej aktywności fizycznej. Należy ćwiczyć minimum 30 minut dziennie, aby wydajnie spalać tkankę tłuszczową. Trening należ zacząć od ćwiczeń siłowych np. brzuszków, pompek czy innych ćwiczeń na siłowni, a po kilkunastu minutach przejść do części aerobowej (rower, pływanie, jogging, marsz czy steper). Dzięki temu zawartość komórek tłuszczowych zostanie skuteczniej spalona. Ćwiczenia aerobowe muszą być wykonywane średnio intensywnie przez minimum 30 minut. Wykonuj różne ćwiczenia, dzięki temu nie znudzisz się, ale również pobudzisz do pracy większą ilość mięśni.

Pozdrawiam.