Jak interpretować wynik enterografii?

Proszę o interpretację wyników Enterografii MR: Badanie enterografii MR wykonano aparatem Siemens Magnetom Avanto 1,5T, badanie wykonane po doustnym wypełnieniu pętli jelitowych wodnym roztworem laktulozy, w sekwencjach T1 i T2-zależnych, bez i z saturacją sygnałów tkanki tłuszczowej, przed i po dożylnym podaniu środka kontrastowego. Badanie wykonane w pozycji leżącej na plecach oraz na brzuchu. Dane z ankiety: Dolegliwości bólowe jamy brzusznej. Ból w okolicach kątnicy. Żołądek oraz pętle jelita cienkiego dobrze wypełnione roztworem laktulozy, bez widocznych zmian ogniskowych. Pętle jelitowe nieposzerzone, ich ściana niepogrubiała, bez obecności patologicznego wzmocnienia pokontrastowego. Jelito grube dobrze zakontrastowane w zakresie kątnicy i wstępnicy, w pozostałym zakresie zakontrastowane w mniejszym stopniu, w odbytnicy umiarkowana ilość zalegających mas kałowych. W obrębie pętli jelita grubego nie uwidoczniono nieprawidłowości. W sekwencjach przeglądowych pozostałe narządy jamy brzusznej i miednicy mniejszej bez widocznych patologii. Powiększonych węzłów chłonnych w zakresie badania nie uwidoczniono. Innych zmian nie uwidoczniono. Wnioski: Prawidłowy obraz pętli jelitowych w badaniu enterografiI MR. Mam co jakiś czas nawracający ból uciskowy przy leżeniu i siedzeniu w okolicy zastawki kretniczo-katniczej. Mam wrażenie, że coś się tam kumuluje po czym puszcza i znów za chwilę się kumuluje. Nie jest to zależne od jedzenia, gdyż dzieje się to różnie i czasem jedząc jedną rzecz przez kilka dni, raz ból się pojawia, a raz nie. Boli mnie też z tyłu pleców na tej samej wysokości i promieniuje na prawe biodro, prawe wewnętrzne udo oraz do kolana i stopy. Uczucie dziwnego kłucia. Proszę o opinie i pomoc, byłem już u wielu lekarzy. Nie byłem jeszcze u reumatologa ani ortopedy. Mam podejrzenie SIBO ( lekki przerost bakteryjny) i IBS z nerwów. Biorę Meteospasmyl. Ogólne zmęczenie, osłabienie, waga stabilna od dwóch miesięcy 67 kg. Pół roku temu 73 kg.

Lek. Michał Lenard

Wynik badania jest prawidłowy, nie uwidacznia żadnych patologii. Przyczyny objawów należy szukać gdzie indziej, możliwe, że mają podłoże psychogenne. Wynik powinien jeszcze ocenić lekarz zlecający badanie. Pozdrawiam!