Jak interpretować wyniki badan krwi i tarczycy oraz czy można po nich stwierdzić chorobę Hashimoto?

Chcialam prosic o porade czy mam Hashimoto i niedoczynnosc, i jesli tak to czy musze brac lekarswa? Badanie krwi: Tarczyca: any-TPO 153! any-TG 20,70 TSH 4,15 gorna granica FT3 4,4 FT4 1,26 Inne za wysokie: MCH 33 PDW 18,7 MPV 13,00 P-LCR 49,6 Prolaktyna 25,1 Za niskie Bazofile 0,01 USG Oba platy o niejednorodnej echogenicznosci z rozsianymi drobnymi polami o obnizonym echu, bez wydzielonych zmian ognisk. Przy dolnych biegunach obu platow odczynowe chlonne wielkosci do 11x4mm.

Ewa Gonia Dietetyk, Tychy

Podwyższone miano anty-TPO (poziom przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej) rośnie w chorobach tarczycy na tle autoagresji, m.in. choroba Hashimoto i Graves-Basedowa.TSH poza norma funkcjonalną. Powinna Pani udac się do endokrynologa na konsultację.