Jak interpretować wyniki morfologi krwi u osoby z choroba Hashimoto?

Witam.Bardzo proszę o interpretacje morfologi krwi.Wszystkie parametry sa w normie oprócz Pdw( 17,1 norma 6-12) MPV ( 12.3 norma 8-12) P-LCR ( 40,9 norma 6-24) liczba limfocytow (3.71G/l norma 1.40-3.70) liczba monocytow (0,94G/l norma 0.24-0,80) procentowy wskaznik jest ok dodam ze choruje na hashimoto i ciagle mam zapalenie gardla, choruje na luszczyce i mam problemy jelitowe niezdiagnozowane ciagle luzne stolce od 2 lat czy te wyniki sa niepokojace tzn czy moga swiadczyc o nowotworze krwi ?

Dzień dobry,

Podany przez Panią wzrost MPV i PDW często towarzyszy infekcjom bakteryjnym, często w ich początkowym stadium. MPV podwyższone ponad normę świadczy o wzmożonej odnowie układu płytkowego, może również występować w nadczynności tarczycy. Powyższe parametry należy zawsze brać pod uwagę łącznie z ilością płytek krwi, która u Pani na szczęście jest w normie Podwyższone MPV i PDW występują też w chorobach rozrostowych krwi, ale moim zdaniem nie powinna się Pani tym martwić. Podwyższone limfocyty mogą towarzyszyć zarówno chorobom wirusowym, jak i bakteryjny. U Pani ten wzrost jest praktycznie nieistotny klinicznie, więc proszę nie obawiać się jakichś chorób rozrostowych krwi. Czasami wzrost limfocytów obserwowany jest przy nadmiarze hormonów tarczycy, więc proszę sprawdzić przynajmniej TSH, aby ocenić, czy dawka hormonów tarczycy jest dobrze dobrana..
Podwyższone P-LCR wskazuje na duże płytki krwi lub obecność tzw. agregatów płytkowych. Obecność podwyższonej liczby monocytów we krwi może mieć różne przyczyny, a interpretacja wyniku zawsze powinna uwzględniać wszystkie parametry morfologii i rozmazu krwi, tak więc najlepiej udać się do lekarza, który dokładnie Panią zbada, zbierze dokładny wywiad, a w razie potrzeby zleci dodatkowe badania.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz