Jak jeszcze leczyć moje schorzenie?

Witam Zostałam zdiagnozowana z hashimoto 01/2019 i przytyłam ponad 20kg, jestem strasznie ospała (kiedyś codziennie wstawałam o 6rano teraz nie wyjdę z łóżka przed 10rano a w weekendy śpię po 15godzin plus.Zimno mi, mam kłopoty z koncentracja i pamięcią- a nigdy tak nie było. Plus mam kruchy stan włosów/wypadają garściami oraz mam wielkie problemy z zatrzymaniem wody ze aż buty które ubrałam bez problemu w poniedziałek były za ciasne w piątek na spacer. Brałam jodynę w płynie z racji tego ze lekarz (w Anglii) nie chce przepisać letrox (mimo hashimoto i stanu zapalnego na lewym płacie tarczycy) udało mi się schudnąć 8kg w półtora tygodnia i utrzymało się trzy miesiące Lekarz kazał przestać brać jodynę i w 2tyg przybyło mi 6kg i utrzymało się przez miesiąc Nie wiem już co mam robić i jak uzyskać pomoc w mojej sprawie

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję, że postanowiła Pani do nas napisać po poradę. Bardzo Pani współczuję z powodu tak złego samopoczucia, a także niełatwej sytuacji z brakiem odpowiedniej pomocy lekarskiej. Niestety bardzo trudno będzie uzyskać trwałą poprawę bez systematycznego przyjmowania leków i prowadzenia przez doświadczonego specjalistę. Czy jest możliwość, aby zmieniła Pani lekarza lub zaczęła leczyć się prywatnie?

Leczenie niedoczynności tarczycy spowodowane autoimmunologicznym zapaleniem gruczołu tarczowego (zwanym chorobą Hashimoto) jest długotrwałe i powinno przebiegać kilkutorowo. Tutaj mogę Pani jedynie zasugerować kilka ścieżek, ale bez wyrównania poziomu hormonów trudno będzie o efekty, dlatego nalegam na znalezienie innego lekarza.

Ponieważ choroby autoimmunologiczne oraz zaburzenia endokrynologiczne i metaboliczne często współwystępują ze sobą, należałoby przejść poszerzoną diagnostykę wykluczającą m.in.: zespół policystycznych jajników, hiperprolaktynemię, zaburzenia pracy nadnerczy, insulinooporność, alergie i nietolerancje pokarmowe (np. gluten, laktoza) a także niedobór witaminy D3 i anemię. Wskazana będzie konsultacja z lekarzem ginekologiem, być może diabetologiem oraz dietetykiem specjalizującym się w schorzeniach autoimmunologicznych.

Skuteczne leczenie choroby Hashimoto, oprócz farmakoterapii, musi obejmować zmiany w całym stylu życia – przede wszystkim odpowiednią dietę o niskim indeksie glikemicznym i działaniu przeciwzapalnym oraz suplementację (witamina D3, cynk, selen, probiotyki, kwasy omega-3, być może witaminy z grupy B i żelazo), a także odpowiednią ilość snu, odpoczynku i aktywności fizycznej. Niezmiernie ważne jest też zredukowanie stresu, który zaostrza stany zapalne i utrudnia regenerację organizmu.

Ponieważ nie sposób wyczerpać tych zagadnień w krótkiej odpowiedzi, zachęcam Panią do samodzielnej edukacji, np. poprzez lekturę poniższych artykułów z tej tematyki:

https://portal.abczdrowie.pl/niskie-tsh-przyczyny-znaczenie

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-hashimoto-przyczyny-objawy-leczenie-dieta

https://portal.abczdrowie.pl/jak-naturalnie-leczyc-niedoczynnosc-tarczycy

Pozdrawiam Panią ciepło i życzę dużo sił do walki o swoje zdrowie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.