Jak leczyć wysokie TSH i niedobór witaminy D?

Dzień dobry, odebrałam dzisiaj wyniki rutynowego badania krwi. Ths wyszło mi za wysokie 5,97 gdzie max według normy jest 5. Do tego mam duży niedobór witaminy D3,tam wynik wyszedł 15 gdzie norma jest między 30 a 100. Ft 3 i ft4 w normie powyżej 50%. Nie mam żadnych niepokojących objawów, wskazujących na niedoczynność tarczycy ale umówiłam się już do endokrynologa i wizytę mam za miesiąc. Bardzo się tym zestresowałam i zastanawiam się czy jest się czym martwić. Czy jest to duże odchylenie? Czy wystarczy zmiana diety i suplementacja witamin w tym witaminy d3? Mam 21 lat. Nie mam nadwagi,4 razy w tygodniu uprawiam sport i czuję się dobrze.
KOBIETA, 21 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem swojego zdrowia. Bardzo dobrze, że zostały wykonane profilaktycznie badania krwi.

Ze względu na odległość trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia. Proponujemy więc stacjonarną wizytę u lekarza endokrynologa. Specjalista po analizie dotychczasowych badań i przeprowadzonym wywiadzie będzie mógł zdecydować o dalszych krokach postępowania.

Analizując jednakże wskazane wyniki, można by stwierdzić, że poziom witaminy D3 okazał się stosunkowo za niski i należałoby rozpocząć właściwą suplementację.

W przypadku wartości TSH również jest ona za wysoka, zwłaszcza dla osoby w Pani wieku. Prawdopodobnie należałoby rozszerzyć diagnostykę o USG tarczycy oraz określenie poziomu Ft3, Ft4 oraz przeciwciał przeciwtarczycowych anty –TPO oraz anty – Tg. Możliwe, że niezbędne będzie przyjmowanie syntetycznych hormonów tarczycy, aby obniżyć poziom TSH.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/niskie-tsh-przyczyny-znaczenie

https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy https://portal.abczdrowie.pl/niedobor-witaminy-d3

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.