Jak karmić prawidłowo niemowlę?

Dzień dobry, Mój maluszek waży 3900, przy porodzie ważył 3770 co znaczy, że dobrze przybiera na wadze. Moje pytanie jednak dotyczy karmienia małego, gdyż zasypia przy piersi i nie da rady go rozbudzić. Wieczorem potrafi po pół godziny,, wisieć '' przy piersi, oczywiście zmieniam mu pierś co jakiś czas. Nie wiem co robić, bo rano nie ma tego problemu. Mały ładnie je i śpi po 2, 3 godziny. Proszę o poradę.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

karmienie piersią, jeśli tylko jest możliwe, to jedna z największych inwestycji w zdrowie i rozwój maleństwa. W pierwszych miesiącach, latach życia maluszka bycie przy piersi to nie tylko sposób na zaspokajanie głodu, ale też zyskiwanie poczucia bezpieczeństwa, czy chociażby metoda na ukojenie bólu i rozdrażnienia przez malca. Jak Pani słusznie zauważa, dowodem na efektywne karmienie jest to, czy maluch przybiera na wadze. Jeśli tak się dzieje, nie ma powodów do zmartwień. Usypianie przy piersi, zwłaszcza po kwadransie jedzenia (słyszy Pani wtedy, że maluch przełyka pokarm) też nie jest niczym nienormalnym. Z Pani opisu wynika, że maleństwo i Pani macie swój rytm funkcjonowania i nie dzieje się nic nieprawidłowego. Dobrym sposobem na rozwianie wątpliwości byłby kontakt z położną specjalizującą się w tematyce laktacji, jej wizyta w domu, obserwacja karmienia, pozwoliłaby Pani rozwiać wszelkie wątpliwości. Poniżej linki do artykułów, które mogą być pomocne. Zachęcamy do lektury oraz życzymy zdrowia i wszelkiej pomyślności.

https://portal.abczdrowie.pl/karmienie-niemowlecia

https://parenting.pl/wazny-temat-karmienie-piersia-najwazniejsze-dla-ciebie-i-twojego-dziecka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.