Jak leczyć taką grzybicę członka?

Dzień dobry, Mam 18 lat i mam obawy związane z możliwością zakażenia grzybicą penisa. Otóż często po oddawaniu moczu czuję charakterystyczne pieczenie, które szybko mija, nawet po kilkunastu minutach. Miałem ten kłopot właściwie od dziecka Oprócz tego zauważyłem, że główka penisa jest u mnie mocno wysuszona. Pare miesięcy temu zauważyłem na skórze penisa podejrzany pryszcz, który mnie bolał, ale zniknął po kilku dniach. Dodam jeszcze, że przez kilka lat stosowałem leki przeciwdepresyjne, co wzmaga mój niepokój. Nie mam żadnych innych niepokojących objawów (np. typowych dla grzybicy problemów ze sciągnięciem napletka, niepokojącej wydzieliny, pieczenia i żadnych innych problemów w trakcie stosunku) nie było również chyba takiej sytuacji, kiedy mogłoby dojść do zarażenia się grzybicą. Ogólnie jestem zdrowy, uprawiam sport i czuję się dobrze. W związku z tym chciałbym zapytać czy to może sie kwalifikować do podejrzenia grzybicy penisa? Mam kłopoty z pieczeniem po oddaniu moczu od kilku lat. Czy jest jakiś krem / maść łatwo dostępny, który leczy grzybicę? Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

pieczenie penisa po oddaniu moczu może świadczyć o szeregu różnych schorzeń – niekoniecznie grzybicy, choć ta faktycznie nasuwa się jako choroba najbardziej powszechna.

Wśród innych warto wspomnieć o infekcji dróg moczowych, ale także o infekcjach bakteryjnych. Warto byłoby wykonać badania moczu oraz posiew nasienia, by to ustalić. Wskazana jest również wizyta u dermatologa, gdyż bez tego można jedynie domniemywać przyczyny Pańskich dolegliwości, ale wątpliwe jest przeprowadzenie skutecznego leczenia.

Proszę pamiętać o higienie intymnej, może Pan także kupić dostępną w aptece bez recepty maść z klotrymazolem w składzie. Jest to maść przeciwgrzybicza, stosowana w infekcjach drożdżakowych.

O nich przeczyta Pan w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-penisa.

Brak pozostałych dolegliwości pozwala wykluczyć choroby przenoszone drogą płciową czy zapalenie gruczołu krokowego lub żołędzi. Niemniej warto rozważyć czy dolegliwości nie mają związku np. z alergią lub podrażnieniem spowodowanym obcisłą bielizną czy depilacją okolic krocza.

Być może zainteresuje Pana także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-penisa-rodzaje-chorob-przyczyny-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.