Jak leczyć takie zaburzenie psychiczne u 19-latki?

Od dziecka słyszę różne głosy w głowie, ale gdy mówiłam o tym jakiemuś dorosłemu to śmiał się ze mnie że te głosy to po prostu moje myśli. Nie za bardzo wiem co z nimi zrobić. Gdy mój stan psychiczny jest w normie zwykle słyszę z 2-3 różne głosy. Czasem mówią o tym samym zgodnie, czasem się kłócą a czasem mówią o zupełnie oddzielnych od siebie tematach. Jest to koszmar, czasem czuje się jakby pare moich osobowości naraz do mnie mówiła, ale przyzwyczaiłam się po części do tego, ale w momencie silniejszych emocji głosy się mnożą. Podczas ataku paniki nie potrafię zliczyć ile ich słyszę, ale każdy mówi zupełnie coś innego. Ataki są najgorsze, bo czuje się jakby w mojej głowie był stadion ludzi i każdy krzyczą swoje racje. Oczywiście w zależności od tego jak silne emocje przeżywam ilość tych krzyków jest rożna. Czasem jest taka że mogę się sama uspokoić a czasem muszę zadać sobie ból poprzez bicie się po głowie lub mocne wbijanie sobie paznokci w jakaś cześć ciała. Czy to jest normalne? Powinnam coś z tym zrobić? Dodam, że jestem osobą pełnoletnia

Dzień dobry,

jak najbardziej powinna się Pani udać do specjalisty. Poleciłbym najpierw umówić się na wizytę do lekarza psychiatry, aby ocenił czy głosy, które Pani słyszy są "normalne" czy są objawem jakiś nieprawidłowości. Profesjonalna diagnoza pozwoli też ocenić czy potrzebuje Pani wdrożenia farmakoterapii i/lub psychoterapii. Same z siebie raczej nie znikną.

Pozdrawiam.

Adam Zajączkowski