Jak leczyć te niepełne wypróżnienia?

Witam, ogolnie mam problem z nadmiernymi gazami i pelnym wyproznianiem. Natomiast zauwazylem, ze gdy dluzej przytrzymam mocz, najlepiej jak pochodze z pelnym pecherzem - wtedy latwiej o pelne wyproznienie. Mam wrazenie jakby pelen, a nastepnie wyprozniony pecherz torowal droge kalowi. Czy taka zaleznosc jest normalna, czy powinienem wykonac jakies badania? Dodam ze jestem mezczyzna, mam 44 lata, badanie morfologii krwi i USG brzucha nie wykazuja nieprawidlowosci.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pana niepokój związany ze stanem swojego zdrowia. Problemy dotyczące przewodu pokarmowego oraz wypróżniania się mogą mieć wiele przyczyn, co może powodować pewien dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu.

Problemy z niepełnym wypróżnianiem mogą być spowodowane przede wszystkim nieprawidłową dietą, ubogą w błonnik, a bogatą w produkty przetworzone. Równocześnie niezdrowy styl życia, poprzez małą aktywność fizyczną, siedzący tryb życia, mało urozmaiconą dietę, picie alkoholu, czy palenie papierosów, mógłby nasilać takie problemy. Należy dodać, że brak czasu na regularne wypróżnianie oraz tłumienie odruchu oddawania stolca może skutkować w przyszłości z problemami w obrębie mięśni zwieracza i wpływać na pogłębienie się uczucia niepełnego wypróżnienia.

Zalecamy Panu konsultację z lekarzem gastrologiem, który po dokładnym badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszym postępowaniu. Aby móc wykluczyć poważniejsze schorzenia, można by wykonać kolonoskopię, która wskazałaby ewentualne zmiany w obrębie dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Z dodatkowych badań zalecone również jest wykonanie CRP, pełnej morfologii wraz z rozmazem manualnym, poziom prób wątrobowych i nerkowych w surowicy krwi.

Życzymy Panu lepszego samopoczucia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/regularne-wyproznianie-sie-dlaczego-jest-tak-wazne-i-o-czym-swiadczy-jego-brak

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-ze-stolcem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.