Witam Pana serdecznie!
Dziękuję za pytanie zamieszczone na naszej stronie. Sytuacja, którą Pan opisuje jest niełatwa i dobrze byłoby jak najszybciej odkryć przyczynę trudności. Zdaję sobie również sprawę z tego, że utrudnione jest poszukiwanie rozwiązania przy tak niskich zasobach.
Niski poziom energii i zmęczenie to problem, który może mieć bardzo różnorodne podłoże. Na odległość, na podstawie krótkiego opisu bardzo trudno zasugerować choćby kierunek poszukiwań. Można jedynie wymienić różne możliwości: niedokrwistość (należy zrobić badania poziomu żelaza oraz ferrytyny), zaburzenia w pracy tarczycy, problemy z innymi hormonami, choroby przewlekłe i zakażenia wirusowe, bakteryjne. Należałoby sprawdzić skutki uboczne leków przyjmowanych na stałe.
Proponuję wizytę u lekarza rodzinnego i wykonanie panelu badań: morfologia krwi, próby nerkowe i wątrobowe, CRO, oznaczenie poziomu elektrolitów, żelaza, ferrytyny, glukozy, kwasu foliowego, witamina B12, krzywa cukrowa, badanie EKG.
Po wykonaniu powyższych badań zapewne lekarz zaleci dalsze postępowanie.
Być może tropem są trudności natury psychicznej. Wspomniał Pan o leczeniu depresji. Nie jest to oczywiste, że obecny epizod ma/będzie miał taki sam przebieg, jak poprzednie. Jest Pan starszy, organizm się zmienia, narządy pracujące pod wpływem stresu (jak np. nadnercza) zużywają się i istnieje ewentualność, że ogromne zmęczenie, brak chęci do działania mają związek z depresją. Proponuję porozmawiać o tym z lekarzem psychiatrą, pod którego opieką przyjmuje Pan leki. Może pomocna byłaby zmiana leków w SSRI na SNRI? W leczeniu psychiatrycznym często trudno jest przewidzieć, jak dany pacjent będzie funkcjonował pod wpływem konkretnego leku, dlatego często działa się metodą prób i błędów. Skoro w tej chwili poprawa nie jest wystarczająca, może warto spróbować innej kombinacji? Być może przyczyną Pana niskiego napędu są niedobory innych neuroprzekaźników niż wspomagane w dotychczasowym leczeniu? Proszę poczytać o dopaminie: https://portal.abczdrowie.pl/dopamina.
Inny wątek to pomoc psychologiczna. Nie wspomniał Pan, czy leczy się jedynie farmakologicznie, czy ma kontakt z psychoterapeutą. Najlepsze wyniki w wychodzeniu z zaburzeń psychicznych są osiągane przy pomocy terapii krzyżowej, czyli farmakoterapii połączonej z psychoterapią. Dlatego bardzo Pana zachęcam do skorzystania również z takiej formy pomocy. Proszę dać sobie prawo do tego, by potrzebować wsparcia i nie poddawać się w poszukiwaniu rozwiązania. Trudno żyje się z depresją, ale można osiągnąć stan regresji i nauczyć się takiej świadomości samego siebie, łagodności, troski, że z czasem kolejne epizody nie są już tak niszczące.
Pozdrawiam Pana ciepło i życzę dużo łagodności dla siebie.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Brak energii przy depresji – odpowiada Mgr Joanna Wantuch
- Brak energii i radości z życia – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Brak energii i złe samopoczucie – odpowiada Mgr Barbara Owczarska
- Jak leczyć skutecznie hashimoto? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy dalej łykać żelazo? – odpowiada Dr n. med. Tomasz Grzelewski
- Niski poziom ferrytyny a powiększona śledziona – odpowiada Dr n. med. Marek Rawski
- Brak energii i smutku a depresja – odpowiada Mgr Alicja Maria Jankowska
- Brak energii 20-latka – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Brak energii a suplementacja diety – odpowiada Dr n. med. Aneta Kościołek
- Brak energii, zmęczenie i brak ochoty na seks – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
artykuły
SNRI - leki, wskazania, mechanizm działania, skuteczność, skutki uboczne
SNRI to leki przeciwdepresyjne określane mianem in
10 zaskakujących sposobów, żeby zajść w ciążę
Czy ciąża bez stosunku jest możliwa? Większość pow
Pod rządami tarczycy, czyli życie z Hashimoto
- Czujemy się kompletnie nierozumiani - mówi K