Jak leczyć zaburzenia snu oraz narkolepsia z katapleksią?

Witam mam poważny problem w nocy nie mogę spać wszystko słyszę mam straszne sny za to w dzień zasypiam.Walczę z sobą jak mogę z tym snem .Leczę się w poradni snu w Warszawie tam po badaniach stwierdzono mi chorobę narkolepsia z katapleksią .Biorę proszki medikinet 10 ale po kilku latach brania tych proszków choroba nie ustępuje wręcz męczy coraz gorzej nie pomaga zmiana przyjmowania proszków zwiększenie dawki w dzień.Sen w dzień męczy coraz gorzej mam bardzo odpowiedzialną prace mam dość walki z tom choroba proszę o poradę

Witam,

to uciążliwe schorzenie neurologiczne - zaburzona regulacja snu i czuwania, niedobór hipokretyny (Oreksyna). Niezbędna jest farmakoterapia, można pomocy szukać w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Zamieszczam artykuły, może będą pomocne;
http://www.psychiatria.pl/artykul/narkolepsja/686
http://www.biol.uw.edu.pl/sknn/pliki/archiwum0809/oreksyny.pdf
http://m.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-nerwowy/narkolepsja-czyli-sennosc-nie-do-opanowania_39040.html
http://www.sen-instytut.pl/PDF/NarkolepsjaJakLeczycIPoprawicJakoscZycia.pdf

Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry. W przypadku narkolepsji leki nie wyeliminują senności całkowicie, powinny jednak działać na tyle, by mógł Pan normalnie funkcjonować. Jeżeli obecnie zauważa Pan, że problemy się pogłębiają, warto porozmawiać z lekarzem neurologiem o zmianie leków (jeżeli jeden okazuje się nie być skuteczny, to lek z inną substancją czynną może być bardziej pomocny) lub połączeniu kilku (czasem leki pobudzające pracę mózgu łączy się z na przykład z przeciwdepresyjnymi, zwłaszcza jeśli występuje katapleksja). Zawsze może Pan też skonsultować się z innym lekarzem. W Warszawie najbardziej polecany Ośrodek, który zajmuje się narkolepsją to "Ośrodek Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii". Dodatkowo warto dbać o higienę snu, na tyle ile się da przy tym schorzeniu. Polecane są np. 2-3 krótkie drzemki, gdyż po przebudzeniu stan czujności powinien się utrzymywać przez kilka godzin. Warto dbać także o regularne wykonywanie wysiłku fizycznego Ważne jest wytworzenie rutyn związanych z regularnością udawania się na spoczynek - to wszystko choć może wydawać się błahe, może w znacznym stopniu poprawić jakość rytmu Pana dnia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Justyna Sordyl-Grajcar
www.psychoterapeutakatowice.pl