Jak mam interpretować takie wyniki USG nerek?

Witam Moja mama była chora na wielotorbielowatych nerek. Byłam na badaniu USG. Oto jego wynik: Wątroba w górnej granicy normy wielkości o nieznacznie podwyższonej echogenicznosci. W obrębie wątroby widocznych jest kilka torbieli - największa o przekroju 31 mm. Trzustka prawidłowej wielkości o nieznacznie podwyższonej Echogeniczności. Nerka prawa długość 110 mm, lewa długość około 121 mm. W części Środkowo górnej Nerki prawej widoczna jest torbiel częściowo położona w obrębie miąższu a częściowo w obrębie części centralnej Nerki o wymiarach około 41 mm na 35 mm. Poza tym w obu nerkach widocznych jest po kilka mniejszych torbieli kolorowych o przekroju około 15 mm. Poza tym Echogeniczność miąższu Nerek podwyższona, granica kolorowo rdzeniowa obustronnie zatarta. UKM obustronnie nie poszerzone. Pęcherz moczowy miernie wypełniony.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonuje Pani profilaktyczne badania jamy ustnej, aby sprawdzić funkcjonowanie położonych w niej najważniejszych narządów ciała. Diagnostyka USG jest dokładnym nieinwazyjnym badaniem, które w bezpieczny sposób potrafi wychwycić wszelkie nieprawidłowości.

Analizując przedstawiony opis badania obrazowego jamy brzusznej, można by stwierdzić, że w wątrobie uchwycono kilka niewielkich torbieli. W przypadku tego narządu, są to najczęstsze zmiany wykrywane podczas rutynowych badań. Torbiele w obrębie tego ważnego narządu mogą tworzyć się na skutek urazów jamy brzusznej, bytowania pasożytów, a także pod wpływem czynników genetycznych.

Podczas badania zaobserwowano również liczne torbiele w obu nerkach. Biorąc pod uwagę wspomniane obciążenie genetyczne, prawdopodobnie jest to decydująca przyczyna takiego stanu. Torbiele nie dają zazwyczaj żadnych dolegliwości, gdyż w większości są to zmiany łagodne. Czasami mogą jednakże wywoływać pewne problemy zdrowotne, ale głównie wtedy, są większe.

Oprócz czynników genetycznych, mogą rozwijać się u osób starszych, z nadciśnieniem tętniczym.

Z racji odległości, trudno jest ocenić Pani aktualny stan zdrowia. Proponujemy zatem konsultację z lekarzem internistą lub nefrologiem. Specjalista po dokładnej analizie dotychczasowych wyników badań będzie mógł zdecydować o dalszej diagnostyce i ewentualnym leczeniu.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-na-nerce

https://portal.abczdrowie.pl/torbielowatosc-nerek

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.