Jak mam leczyć tą przewlekłą chorobę zatok?

Witam serdecznie.Mam duży problem .Mianowicie mam chore zatoki od połowy stycznia obecnego roku.Siostry narzeczony od końca listopada mieszka w tym samym domu co ja.Ma przewlekle chore zatoki,ale się nie leczy.Mówi ,że mu to nie przeszkadza.Myślę,że mnie zaraził.Natomiast ja jestem u kresu sił,nie śpię po nocach.Cały mój organizm jest mocno przeciążony.Choruję oprócz tego na depresję.Od końca czerwca mam z powodu świszczącego oddechu z nosa ekstremalne problemy ze snem.Wcześniej był to niedrożny nos jednostronnie ,od czerwca świsty,które nie dają mi spać.Czy można łączyć antybiotyki z mirtorem,chlorprotixenem i cloranxenem i jakie?.Jestem u kresu sił.Boję się o siebie.Czy można brać antybiotyki długotrwale?Czy odzyskam normalną drożność i świsty odejdą?Siostry narzeczonego nie namówię do leczenia , ale muszę walczyć o siebie.Błagam o pomoc.Co mam robić?Dziękuję bardzo z góry za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Problemy z zatokami bywają uciążliwe, a ich leczenie często wymaga czasu i cierpliwości ze strony pacjenta. Jeżeli dolegliwości te nie ustępują od dłuższego czasu konieczny jest ponowny kontakt z lekarzem i znalezienie przyczyny tego problemu. Proszę umówić się na wizytę u laryngologa. Być może pomocne w diagnostyce będzie prześwietlenie zatok oraz tomografia komputerowa. Dzięki niej można wykryć niepokojące zmiany, jak polipy itp.

Za problemy z zatokami może odpowiadać również skrzywienie przegrody nosowej, jak i zapalenie zatok spowodowane przez wirusy lub bakterie. Czasami schorzenie tego typu może mieć podłoże alergologiczne – w tym przypadku warto udać się jeszcze na konsultację do alergologa.

Problemy z zatokami mogą pojawić się również, jeśli w domu panują zła wilgotność powietrza. Zarówno zbyt suche, jak i zbyt wilgotne powietrze nie są sprzymierzeńcem prawidłowego funkcjonowania dróg oddechowych. Leczenie powinno być uzależnione od rodzaju infekcji. Niekiedy konieczne może być wykonanie zabiegu laryngologicznego.

Poniżej przesyłamy link do artykułów, w których znajdzie Pani więcej szczegółowych informacji na temat chorób zatok oraz ich leczenia:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

https://portal.abczdrowie.pl/zatoki

Warto również sprawdzić, co na pytania o podobnej tematyce odpowiadają eksperci portalu abcZdrowie.pl:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-leczyc-ciagle-zatkane-zatoki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-leczyc-zatoki-i-splywajaca-wydzieline-do-gardla

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-leczyc-przewlekle-zatkane-zatoki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.