Paulina Witek Psycholog, Warszawa
72 poziom zaufania

Witam!

Ważny jest powód, dla jakiego Pana żona ma opory przed wizytą u specjalisty. Proszę z nią o tym porozmawiać. Inne argumenty mogą ją przekonać, jeśli powodem odmawiania pomocy jest wstyd, inne jeśli Pana żona jest przekonana, że problem sam minie (lub odwrotnie - wizyta u lekarza nic nie zmieni), lub kiedy nie ma siły i ochoty na rozmowę z kimkolwiek spoza kręgu najbliższych.

Bardzo ważne jest okazanie żonie ciepła, nienaciskanie na nią z podjęciem decyzji o leczeniu, ale spokojna rozmowa, która dałaby jej oparcie i poczucie bezpieczeństwa. Proszę spróbować zachęcić żonę metodą małych kroczków, na przykład poprzez zaproponowanie tylko jednej, krótkiej konsultacji, na którą pójdziecie razem i w każdej chwili będzie mogła z tej rozmowy zrezygnować. Może Pan też zaproponować wizytę domową, gdyby to było dla Pana żony prostsze.

W zachęceniu do podjęcia leczenia może pomóc rozmowa z kimś bliskim, z czyim zdaniem Pana żona się liczy, np. najbliższa przyjaciółka, mama, siostra. Dobrze byłoby poprosić o wsparcie w delikatnym przekonaniu żony osobę, która sama doświadczyła kiedyś stanu depresji poporodowej.

Zachęcam również do zapoznania się z artykułami:
http://portal.abczdrowie.pl/czym-leczyc-depresje
http://portal.abczdrowie.pl/pomoc-w-depresji
http://portal.abczdrowie.pl/jak-naklonic-osobe-z-depresja-do-wizyty-u-specjalisty

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty