Jak mam poradzić sobie z takim problemem?

Boję się jeździć do pracy. Leczę się prsychiatrycznie od lat, biorę leki, ale to różnie z tym bywa. Musiałam odejść z pracy po niecałym miesiącu, bo nie dawałam rady do niej przyjeżdżać. Jeżdżę transportem publicznym. Lubiłam tą pracę bardzo, ale jak już wyszykowana miałam wychodzić z domu, nagle coś we mnie pękało i nie potrafiłam wyjść. Teraz znalazłam sobie kolejną, bliżej, ale już jest też bardzo podobnie. Rodzice już powoli przestają mnie wspierać finansowo, a ja muszę mieć pieniądze na życie, wyprowadzkę itp. Psycholog mi powtarza, żebym robiła treningi i wychodziła do sklepów się przejść sama, ale z tym nie mam problemu. Mam problem gdy na podróż musi być dłuższa transport publiczny i wszystko na czas. Zaraz stracę tą pracę też i będę znowu bezrobotna, bez ubezpieczenia ani nic. Nie radzę sobie, a chce normalnie pracować. Myślałam nad pracą zdalną, ale bez studiów to jest niemożliwe. Nie radzę sobie.
KOBIETA, 19 LAT 8 miesięcy temu

Witam Panią,

Objawy, które Pani opisuje, w tym poczucie lęku, niepokoju a nawet przerażenia

oraz natrętne myśli powodujące lęk i niepokój wskazują na zaburzenia lękowe z agorafobią.

Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej konsultacji,

po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu okoliczności, które doprowadziły

do opisanych zaburzeń.

Prawdopodobnie stres lub przykre doświadczenia z przeszłości, wywołały u Pani

bezpodstawny, a jednak dla Pani przeraźliwy lęk.

Lęk, którego przyczyna często jest nieuświadomiona, staje się wszechobecny i przyjmuje

postać różnych fobii - stąd u Pani lęk przed wyjściem z domu, przed podróżowaniem

Człowiek dotknięty agorafobią stale doświadcza obezwładniającego lęku

m.in. przed przemieszczaniem się, lękiem przed podróżowaniem, lękiem

przed przebywaniem w zamkniętych miejscach, np. w sklepie, w kinie,

lękiem przed przebywaniem w tłumie, lękiem przed wyjściem

z domu… itp., i w związku z tym nieustannie przeżywa katusze.

Zdarza się, że nawet wyobrażenie sobie tego typu sytuacji napełnia

ogromnym lękiem.

Żeby Pani pomóc, należy wnikliwie przyjrzeć się różnym sytuacjom i wydarzeniom

na przestrzeni Pani życia, które doprowadziły do opisanych zaburzeń

i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.

Niezmiernie ważne jest , żeby podjęła Pani odpowiednią psychoterapię,

gdyż objawy będą się nasilać i mogą prowadzić do licznych ograniczeń

i pogarszania się stanu zdrowia psychicznego.

Fobia ta może prowadzić do izolacji społecznej.

Zachęcam Panią do podjęcia odpowiednio dopasowanej psychoterapii.

Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami

zaburzeń lękowych i agorafobii, oraz ich konsekwencjami, dzięki czemu

odzyska Pani spokój, równowagę wewnętrzną i radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/