Jak mogę namówić partnera na terapię? [PORADA EKSPERTA]

Witam Chcialam sie dowiedzieć czy są jakieś metody aby namówić partnera na terapia bądź sposoby aby dotrzeć do niego? Naszym głównym powodem kłótni jest jego mama. Kochana "teściowa" odkąd pojawiła się córka we wszystko się wtrąca, wszystko podwaza nawet już przy 4letniej córce czym mam wrażenie że podwaza mój autorytet przy mnie co mi się nie podoba. Wiele krotnie prosilam partnera aby porozmawiał ze swoją mamą ale mówił jedynie że wie jaka jest i jednym uchem wpuszcz a drugim wypuszcza i na tym się kończy. Gdy sama zaczęłam interweniować było gorzej bo zaczelam słuchać na siebie wiele rzeczy. Rozumiem że ktoś może mieć inne zdanie inny poglad , ale jeśli ja jasno komunikuje a ona nadal się wtrąca to mi się to to nie podoba. Gdy nadchodzi sytuacja że miesza się w coś I widzie że mnie nie przekonuje to zaczyna zwracać się do syna/mojego partnera aby wpłynąć na niego i zrobil tak jak ona chce. I tak od małego. Prosilam aby nie sadzała córki na siłę bo jeszcze nie siedziała to Gdy tylko nie widziałam to już ja sadzała, gdy prosiłam aby nie prowadziła za race bo jeszcze sama nie umie to i tak to robila. Gdy nie chciałam dawac córce słodyczy mniej niż rok miala (zwłaszcza w nadmiarze/miala jeszcze zaparcia) to i tak jej zaczeli dawac tłumacze że zabieram córce smaki dzieciństwa nie akceptując niczego co mówię. I tak że wszystkim. Ja mówię jedni a oni robią swoje. Co mi się nie podoba q partner nie widzi problemu zawsze stawia rodzciow na pierwszym miejscu. Nawet mowi ze woli rodzicom coś dac bo go wychowali itp i im się należy niż nam. Rozumiem że nie dokonać jego wina bo tak został wychowany ale to nieszczy nasz związek. I zeby było mało zawsze to słyszę że wszystko to moja wina bo przesadzam. Tłumaczy wszystko że to ja przekomarzam z jego mama na zlosc .. przykre to wszystko.

Życie z partnerem(ką), który(a) nie odseparował(a) się od swego rodzica, jest bardzo trudne. Samo tłumaczenie jest nieskuteczne. Psychoterapia pary (a więc nie tylko tego, który sprawia kłopot) daje zwykle pozytywne rezultaty. Może razem pójść na terapię?

Jedna z amerykańskich psycholożek proponuje następujące sposoby uzyskania spokoju w trakciwe trudnej rozmowy.

1. Skoncentruj się oddychaniu-głęboki, powolny wdech nosem a wydech ustami, zmniejszy szybkość akcji serca i poprawi funkcję mózgu

2. Spróbuj nazwać odczuwane emocje — czy jest to, złość, smutek czy też coś innego. Rozpoznanie własnych emocji pozwoli na lepszy z nimi kontakt.

3. Postaraj się włączyć odczucia z organów zmysłów np. policz plamy na ścianie przeciwległej, poczuj zapachy dochodzące z innych pomieszczeń, posłuchaj, jakie odgłosy dochodzą z sąsiedztwa, dotknij powierzchni stołu, biurka, przy którym siedzisz. Zaangażowanie organów zmysłów umożliwia skupienie się na chwili obecnej i uspakaja nerwy

4. Wejdź w rolę reportera — nabierz dystansu, wyobrażając sobie, że jesteś reporterką, która później opisze to wydarzenie w spotkaniu z innymi

5. Przerwij interakcję, odejdź na chwilę, przepraszając za odejście, napij się wody, oglądnij swoje zdjęcia w telefonie, wyglądnij przez okno. Weź się w garść przed powrotem do rozmowy.

Nie są to cudowne środki, ale pozwalają sięgnąć do własnych zasobów radzenia sobie.

Powodzenia