Jak mogę pomóc mojej żonie w ciężkich chwilach?

Jestem mężczyzną w wieku 40-tu lat. Moja żona potrzebuje ode mnie wsparcia w chwilach ciężkich tzn. w momentach zachwiania emocjonalnego. Ja nie wiem co mam mówić w danych chwilach? Proszę o pomoc albo o lekturę gdzie mógłbym na ten temat poczytać? Dziękuję !

Witam!

Pomoc bliskiej osobie jest zarazem ważna, jak i trudna. Nie ma recepty na to, w jaki konkretny sposób wspierać. Najważniejsze jest, żeby rozmawiać z drugą osobą, dowiadywać się, czego ona w takiej konkretnej sytuacji potrzebuje.

Myślę, że powinien Pan omówić z żoną jej oczekiwania względem Pana, zaoferować pomoc, wspólnie dopasować jej formę do potrzeb. Często wystarczy wspólne milczenie lub czułe słowo. Otaczanie żony ciepłem i miłością pozwoli jej się przed Panem otworzyć i pomóc samej sobie i Panu w takich chwilach.

Jeśli chce Pan doczytać na temat wsparcia, może Pan poszukać informacji w internecie lub w księgarniach w dziale psychologii i poradnictwa. Jest wiele książek, które mogą być dla Pana źródłem cennych informacji. Ważne jednak, żebyście nie zapominali, że rozmowy i wiedzy z niej wyniesionej nie zastąpią książki. Sprawna komunikacja w związku jest kluczem do sukcesu.

Pozdrawiam

Witam serdecznie

Na pewno dla żony najważniejsze jest , że Pan jest obok . Nie trzeba mądrych książek, instruktarzy, żeby sprawnie komunikować się z partnerem Ważne by Pan na bieżąco był przy żonie, przytulał ją, zapewniał dużo czułości , cierpliwości, pytał ją czego potrzebuje, próbował delikatnie wyciągnąć ją, zaproponować spacer, wspólne kino, wspólna kolację przygotował miły wieczór przy dobrym filmie, lub wprost pytał , co mógłby dla niej zrobić. Na co dzień dobra komunikacja, bliskość, czułe, miłe słowa, pomoc w domu, cierpliwość, są najlepszym wsparciem jakie może Pan jej ofiarować. Literaturę wspierającą znajdzie Pan w internecie , jak wpisze np. literatura , pomoc w kryzysie, pomoc przy załamaniu nerwowym itp.
Pozdrawiam ciepło
Anna Ręklewska psychoterapeuta