Jak mogę radzić sobie z zawrotami głowy?

Dzień dobry. Od miesiąca odczuwam silne zawroty głowy, gdy chodzę to często muszę się czegoś złapać w obawie że upadne, odczuwam także gdy siedzę czy też leżę. Wykluczam stres i przemęczenie. Czasami zawrotom głowy towarzyszy także ból głowy. Ciśnienie także mam w normie i cukier również. Co to może być i jakie badania mogę wykonać?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Dolegliwość, którą Pani opisuje występuje bardzo często zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Zazwyczaj nie jest ona związana z jakąś poważną chorobą, jednakże nie należy jej lekceważyć i powinno się zawsze skonsultować to z lekarzem.

Zawroty głowy mogą zaburzać prawidłowe funkcjonowanie każdego dnia, obniżając przy tym komfort życia. Często zdarza się, że niosą ze sobą inne nieprzyjemne objawy, jak wymioty, nudności, bóle głowy, czy światłowstręt. Przyczyn takich dolegliwości może być wiele. Zawroty głowy często występują przy zatruciach pokarmowych, niestrawności, przy spadku ciśnienia krwi, hipoglikemii, a także dość często przy różnych infekcjach wirusowych i bakteryjnych.

Taka przypadłość pojawia się niekiedy przy przyjmowaniu niektórych leków hormonalnych, przeciwbólowych, czy preparatów na ciśnienie.

Wiele chorób autoimmunologicznych, w tym choroba Hashimoto może powodować takie objawy. Zawroty głowy często towarzyszą schorzeniom neurologicznym, jak migrena, padaczka, stwardnienie rozsiane, napięciowe bóle głowy, zaburzenia snu, nerwica lękowa, czy depresja.

W związku z pewną odległością, trudno jest ustalić przyczynę Pani nieprzyjemnych dolegliwości. Zalecamy jednak, aby skonsultowała Pani ten problem z lekarzem internistą lub neurologiem. Specjalista po przeprowadzeniu odpowiednich badań, będzie mógł wskazać właściwą przyczynę takiego stanu i określić odpowiednie leczenie.

Pomocne mogłyby okazać się takie badania, jak: EEG, tomografia lub rezonans głowy, pełna morfologia krwi, CRP, a także określenie poziomu prób wątrobowych, TSH oraz hormonów płciowych w surowicy krwi.

https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy

https://zdrowie.parenting.pl/najczestsze-przyczyny-zawrotow-glowy-i-zaburzen-rownowagi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.