Jak mogę schudnąć i ile powinnam ważyć?

Witam. Mam 13 lat (I klasa gimnazjum), jestem dziewczyną i ważę aż 70 kg, przy wzroście 163 cm. Zdaję sobie sprawę z tego, że mam nadwagę. Mój problem polega na tym, że nie potrafię schudnąć. Byłam gruba odkąd pamiętam. Byłam na diecie (w "Klubie Zdrowego Odchudzania i Odżywiania") w wieku 11 lat i przez 2 miesiące schudłam nieco ponad 3 kg, lecz nic mi to nie dało, ponieważ po krótkim czasie stracone kilogramy powróciły. W mojej rodzinie zdarzają się przypadki nadwagi (np. moja mama czy babcia), lecz nie są one zaawansowane. Mama oraz babcia zawsze miały smukłą figurę, zbędne kilogramy pojawiły się po porodzie. Początkowo sądziłam, że mam za mało ruchu lub za dużo jem, ale zmieniłam zdanie, gdy porozmawiałam o tym z koleżanką. Ona nie jest wysoka (około 155cm), waży 41 kg, więc bardzo się zdziwiłam widząc, iż potrafi ona zjeść więcej ode mnie. Prawie cały czas przesiaduje w domu jedząc lody lub inne słodycze. Pomyślałam więc, że może mam złą przemianę materii lub chorą tarczycę. W poniedziałek idę na badanie na tarczycę i wszystko się okaże. Chciałabym dowiedzieć się, ile powinnam ważyć przy moim wzroście i wieku oraz jak mogę skutecznie "zgubić" zbędne kilogramy. Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję i pozdrawiam.

Witam serdecznie,

bardzo dobrze, że poszłaś do lekarza, bowiem Twoje BMI wynosi 26 i wykracza poza 97 centyl - oznacza to otyłość. Jednak to lekarz po zbadaniu Cię, może to jednoznacznie stwierdzić i zbadać przyczynę. Następnie możesz skorzystać z porady dietetyka, który przeprowadzi z Tobą wywiad żywieniowy i na jego podstawie ustali dietę odpowiednią dla Twojego wieku.

Aby Twoja masa ciała mieściła się w granicach normy, nie powinna przekraczać około 60 kilogramów, ale nie możesz odchudzać się na własną rękę. Unormowanie masy ciała powinnaś osiągnąć poprzez zdrowe odżywianie oraz większą dawkę ruchu. Nie możesz stosować drastycznych diet odchudzających, ponieważ Twój organizm w okresie rozwoju potrzebuje odpowiedniej dawki wszystkich niezbędnych mu składników odżywczych.

Nie sugeruj się tym, co mówi koleżanka. Każdy z nas ma inne tempo przemiany materii, a poza tym niektórzy mają większe predyspozycje genetyczne do otyłośći i muszą bardziej uważać. Jeśli koleżanka objada się słodyczami i nie tyje, wcale nie oznacza to, że sobie nie szkodzi - za kilka lat może odbić się to niekorzystnie na jej zdrowiu skutkując chorobami cywilizacyjnymi np. cukrzycą. Powinnaś zrezygnować ze słodyczy i innych przekąsek typu fast food.

Na początek zapoznaj się z piramidą żywieniową, ponieważ będziesz musiała wprowadzić zdrowe nawyki do swoje diety: http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...

Zastanów się również jaki rodzaj aktywności fizycznej sprawi Ci najwięcej przyjemności i zacznij ćwiczyć regularnie (jazda na rowerze, pływanie, spacery itp). Jeśli będziesz potrzebować dodatkowych wskazówek, zadaj pytanie.

Pozdrawiam