Jak mogę się pozbyć efektu jojo?

Witam :) Mam 19 lat. Mój problem tkwi w tym, że chciałabym pozbyć się efektu jojo, tylko nie mam pojęcia jak to zrobić? Mam budowę typowej gruszki, mój wzrost to ok 172 cm, a moja waga to ok 73kg. Chciałabym też zrzucić kilka kilogramów, tylko nie bardzo wiem, jak mam się za to zabrać. Wyglądam tak jak bym była w ciąży, ale wcale w niej nie jestem. Proszę o pomoc. Pozdrawiam Agata.
19 LAT ponad rok temu

Witam,

Tkanka tłuszczowa w okolicach brzucha jest dość trudna do pokonania. Właściwym rozwiązaniem będą ćwiczenia na tę partię ciała. Proszę wykonywać brzuszki na mięśnie proste i skośne brzucha oraz inne ćwiczenia napinające brzuch. Znajdzie je Pani na stronie www.abccwiczenia.pl. Dobrą formą aktywności fizycznej na wyszczuplenie tej części ciała jest jazda na rowerze oraz pływanie. Wykorzystują one, bowiem wszystkie partie ciała, nie przeciążają stawów i nie są bardzo męczące, dzięki czemu można ćwiczyć dłużej, a tym samym skuteczniej spalać tłuszcz.

Należy ćwiczyć minimum 30 minut dziennie, aby wydajnie spalać tkankę tłuszczową. Trening należ zacząć od ćwiczeń siłowych np. brzuszków, damskich pompek, a po kilkunastu minutach przejść do części aerobowej (rower, pływanie, marsz czy steper). Dzięki temu zawartość komórek tłuszczowych zostanie skuteczniej spalona. Ćwiczenia aerobowe muszą być wykonywane średniointensywnie przez minimum 30 minut.

Proszę pamiętać również o unikaniu tzw. bomb kalorycznych- produktów typu fast-food, słonych przekąsek, chipsów, tłustych mięs i serów, słodkich i gazowanych napoji oraz słodyczy. Proszę wybierać zdrowe, świeże i pełnoziarniste produkty, a także zwiększyć spożycie warzyw i ryb.

Z pewnością nie powinno się stosować diet redukcyjnych (diet cud) takich jak dieta 1000 kcal czy inne równie niskokaloryczne i niezróżnicowane. Są to diety, które nadmiernie ograniczają podaż kalorii, a organizm musi bronić się przed głodem. Robi to magazynując tłuszcz. Tak więc mimo iż dostarczasz mało energii, szybko chudniesz i równie szybko powracasz do dawnej wagi, a nawet ją znacznie przekraczasz (efekt jojo). Mija to się z celem i przede wszystkim jest niekorzystne dla Twojego zdrowia.

Prawidłowa dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz odpowiedniej ilości energii. Niekiedy wystarczy wyeliminować kilka produktów spożywczych oraz przestać popełniać błędy żywieniowe.

Najczęstszym z błędów jest nieregularne spożywanie posiłków. Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Wydaje się to dużo, jednak badania wykazały, że jedząc 2-3 posiłki dziennie spożywasz znacznie więcej kalorii, a w jednym posiłku możesz nawet dostarczyć 70% dziennej racji pokarmowej. W tym momencie organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością pożywienia i nie przyswaja składników odżywczych tylko zamienia je w tłuszcz. Warto więc sięgać po pożywienie częściej, ale w mniejszych ilościach.
Posiłki powinny być lekkie i małe objętościowo. Śniadanie powinno być głównym i najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Nie powinniśmy najadać się, ale wstawać od stołu z lekkim niedosytem, a posiłki spożywać powoli. Dzięki temu sygnał o sytości szybciej dotrze do mózgu, a Ty zjesz mniej.

Pozdrawiam.