Jak najlepiej potwierdzić anemię?

Witam, podejrzewam u siebie nawrót anemii, z którą zmagałam się kilka lat temu. Mam dokładnie te same objawy jak wtedy, do tego od dość dawna nie jem mięsa. Objawy trwają już od jakiegoś czasu i stają się coraz bardziej uciążliwe i silniejsze. Niestety w obecnej sytuacji mam utrudnioną możliwość nie tylko kontaktu z lekarzem rodzinnym (od dwóch dni nie mogę się zapisać), nie wiem też jak wygląda sytuacja z pobieraniem krwi w tych czasach. Czy do czasu kontaktu z lekarzem i wykonania badań mogę uzupełniać braki żelaza w inny sposób? Czy istnieją na to jakieś leki/suplementy bez recepty czy też produkty spożywcze? Czy nie mając potwierdzonej badaniami krwi anemii mogę je przyjmować i nie zaszkodzić tym sobie w przypadku, gdyby to jednak nie była anemia?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w przypadku braku potwierdzonej anemii zażywanie leków lub suplementów zawierających żelazo jest niewskazane, ponieważ nadmiar tego pierwiastka jest zanadto obciążający dla organizmu. Natomiast może Pani zadbać o zróżnicowaną dietę, bogatą w produkty zawierające żelazo (roślinne źródła tego pierwiastka to m.in. jarmuż, sezam czy buraki oraz ciecierzyca i kasza gryczana) oraz zielone warzywa, które mają sporo kwasu foliowego. Może Pani także zażywać kompleksowy preparat witaminowy.

Więcej na temat diety w profilaktyce anemii pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-anemii.

Niemniej wskazane jest jak najszybsze wykonanie morfologii krwi – skierowanie na to podstawowe badanie powinna Pani dostać nawet za pośrednictwem teleporady. Natomiast jeśli chodzi o samo wykonanie badań, to laboratoria pracują nieprzerwanie i nie ma żadnych trudności z wykonaniem koniecznych badań.

Tutaj znajdzie Pani więcej szczegółów, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-i-leczenie-anemii-z-niedoboru-zelaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.