Witam!
Proszę mu na początek zrobić badania, bo być może to jakaś infekcja albo problemy z pęcherzem (np. zbyt mała pojemność pęcherza). Pediatra powinien Pani wydać skierowania na właściwe badania.
Czasami zdarza się, że dzieci pochłonięte jakaś interesującą czynnością za późno odbierają sygnał, że należy skorzystać z toalety. Proszę mu systematycznie przypominać o konieczności opróżnienia pęcherza.
Pozdrawiam!
Na początek warto skonsultować się z lekarzem- podobne problemy czasem mogą wynikać z zakażenia dróg moczowych czy innej tego typu trudności. Zdiagnozowanie pozwoli na podjęcie leczenia lub wykluczenie chorób.
Warto spróbować także porozmawiać z synkiem, dopytać p przyczyny. Czasem motywacja dziecka do tego typu działań daje się zmienić przez wytłumaczenie tego, czego wcześniej nie zrozumiał. Można także spróbować systemu żetonowego (zbieranie punktów za prawidłowe zachowanie, określona liczba punktów=nagroda. Ważne, żeby punkty były czymś namacalnym dla dziecka np słomki w kubeczku, naklejki na szybie czy w tabelce, piłeczki w koszyku itp. Stopniowo ilość punktów potrzebnych na nagrodę warto zwiększać).
Synek jest wciąż mały i mogą mu się zdarzać takie nawroty, szczególnie gdy dzieje się coś nowego lub uczy się nowych umiejętności. Ważne też, ile czasu upłynęło odkąd synek zaczął panować nad fizjologią, zgłaszać i załatwiać się do toalety (na ile "świeża" jest to umiejętność). Jedyny sposób to w okresie takich nawrotów bardziej go "pilnować", przypominać, może nawet obudzić w nocy by zaprowadzić do toalety.
Dopiero gdy dziecko kończy 5 lat i przez co najmniej 3 miesiące zdarza mu się posikiwać, w dzień lub w nocy, mówimy o zaburzeniu (moczeniu mimowolnym). Wtedy zdecydowanie wymaga leczenia psychologicznego.
Teraz polecam konsultację pediatryczną, by wykluczyć infekcje, ewentualnie konsultację psychologiczną, jeśli by Pani miała wciąż wątpliwości, jak reagować.
http://www.krakowpsycholog.com.pl/
Witaj serdecznie. Zgadzam się, że przede wszystkim należy zrobić badania lekarskie. Następnie można porozmawiać z dzieckiem i zastosować system kar i nagród. W wypadku ogromnych trudności proszę spróbować skonsultować się z psychopedagogiem, lub psychologiem dziecięcym aby udzielił bezpośrednich wskazówek.
Pozdrawiam serdecznie
http://blog.psychopedagog.eu
http://facebook.com/gabinetdawidkk
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak nauczyć 3-letnie dziecko sikać na nocnik? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jak nauczyć 5-letnie dziecko korzystania z nocnika? – odpowiada Mgr Jolanta Wyżykowska
- Zmiana zachowania u 3,5-letniego dziecka – odpowiada Mgr Zuzanna Starczewska
- Czym nagradzać i motywować dziecko do wykonywania prac manualnych? – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Skąd wynika takie zachowanie u synka? – odpowiada Mgr Dominika Wieland-Lenczowska
- Czy istnieje bunt u 3-letniego dziecka? – odpowiada Mgr Sylwia Nowak
- Sikanie w majteczki u przedszkolaka – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak odpieluchować dziecko z autyzmem? – odpowiada Mgr Agata Majda
- Jak nauczyć dziecka szacunku do starszych? – odpowiada Mgr Przemysław Mućko
- Jak nauczyć 2,5-latka, żeby w nocy informował o chęci oddania moczu? – odpowiada Mgr Zuzanna Starczewska
artykuły
Pani Agnieszka przez lata pomagała WOŚP. Od kilku lat to Orkiestra pomaga jej. "Nigdy nie wiadomo, kiedy los się odwróci"
Agnieszka Jóźwicka jest mamą 6-letniego Olinka, zm
Częste oddawanie moczu - przyczyny, diagnostyka i leczenie
Częste oddawanie moczu to zwiększona liczba oddań
Koronawirus: Bezpłatne porady psychologiczne NFZ. Przetestowaliśmy, jak to działa
W związku z pandemią koronawirusa oraz gwałtownym