Jak nauczyć dziecka delikatności?

Interesuje mnie opinia zachowania mojego 15-miesięcznego synka. Moje dziecko nigdy nie spędzało dużo czasu z dzieci w podobnym wieku... ogólnie z dziećmi - owszem, ale o kilka lat starszych. Nagle zaczął mieć częsty kontakt z dziewczynką o 4 mies. starszą. Synek strasznie ją ściska i otwiera buźkę jakby chciał ugryźć, ale tego nie robi. Jak nauczyć dziecko delikatnści?Dla mnie nie było problemu, dopóki koleżanka nie uznała to za coś dziwnego. Dziewczynka od tego czasu się go boi.

Witam,
Pani synek mimo, że jest jeszcze malutki ma potrzebę przytulania innych małych dzieci, zwłaszcza tak małych jak on. Delikatności można go uczyć już teraz, może mu pani pokazywać z jaką siłą może dotykać lub przytulać innych ludzi. Mimo, że jest mały, zrozumie.
Pozdrawiam

Mgr Iwona Siudak Psycholog, Olkusz

Nie uważam żeby było w tym coś dziwnego w przypadku 15 miesięcznego dziecka, przed którym jeszcze długa droga uczenia się relacji z rówieśnikami. Należy spokojnie tłumaczyć dziecku, że ściskanie koleżanki może ją boleć i może lepiej podać rączkę na powitanie lub zakończenie zabawy. Jak nie poskutkuje można go na chwilę oddzielić od rówieśnika i posadzić przy osobie dorosłej ponownie wyjaśniając, że tak się nie bawimy itp. Pozdrawiam