Agresja i nieposłuszeństwo u 14-miesięcznego dziecka

witam mam problem ze swoim 14 miesięcznym synem jest dość nerwowo agresywny dla swoich rówieśników jak i starszych dzieci i dla mnie oraz dla cześć rodziny ale rzadziej.czesto kiedy mu czegoś zabraniam albo niepozwalam zrobic zaczyna mnie bic gdzie popadnie oraz kopac uspokjanie oraz przytrzymywanie skutkuje przeciwko mnie bo z malym jest jeszcze gorzej.co do rowiesnikow czesto ich przytula tyle ze ich przewraca i zaczyna sie smiac.kiedy maly bije kogo kolwiek smieje sie przy tym.prosze o pomoc!
ponad rok temu

Z dziećmi metoda, która najlepiej się sprawdza, to zawsze konsekwencja. Nie wzmacnianie negatywnego zachowania, nie dawanie mu uwagi. Dzieci tez testują granice i to na co mogą sobie pozwolić. Często nie jest to związane z zamiarem wyrządzenia krzywdy. Czasem jest związane z nieradzeniem sobie ze swoimi emocjami, swoja siła, tym, co się dzieje, kiedy ktoś mu odmawia albo kiedy jest tak podekscytowane, ze przytula za mocno. Dziecko potrzebuje się nauczyć, jakie zachowania są nieakceptowalne. Dlatego warto jasno mu komunikować czego nie wolno, w razie powtórzenia zachowania powiedzieć o konsekwencjach (np jak będziesz bił Jasia, to wyjdziemy z placu zabaw), w końcu zastosować konsekwencje beż możliwości darowania. I tak aż do skutku. Niestety nie jest to łatwe, wiąże się z frustracją i czasem wstydem rodzica. Zachęcam do wytrwałości i proszę pamiętać, że wielu rodziców przeżywa podobne dylematu i trudności.

Dzień Dobry,

Sugerowałabym kontrolną konsultację u pediatry, prowadzącego i znającego Synka, który podpowie, jak sobie radzić, czego serdecznie życzę,

Irena Mielnik-Madej