Jak radzić sobie z agresją u 4-latka?

4 letni chłopiec, z atakami złości i agresji, Jak sobie z Tym radzić. Syn jest nieposluszny, gdy czegoś zabronimy wpada w szał .. Nie słucha krzyczy bije nas. W przedszkolu wszystko jest super zaczyna się w domu

Szanowna Pani,
Przyczyny ataków złości u dziecka mogą być różne - jest to jednak częsty problem, z którymi borykają się rodzice.
Często niestety są one skutkiem małej konsekwencji rodziców, rozbieżnych poleceń kierowanych do dziecka, podważanie autorytetu mamy lub taty przez drugiego rodzica (np. poprzez stosowanie odmiennych wymagań, kwestionowanie poleceń itp). Warto wówczas dokonać "rodzicielskiej narady" i wspólnie ustalić zasady, które mają panować u Państwa w domu i do których stosować ma się dziecko. Proszę dokładnie zastanowić się nad wszystkimi spornymi kwestiami jak również ustalić wspólnie spólny system kar i nagród dla dziecka. Warto dla korzyści wszystkich owe zasady spisać. Zdecydowanie odradzam stosowanie kar cielesnych, które tylko zwiększają strach i agresję dziecka. Znacznie lepiej sprawdza się kara w postaci wyciszenia dziecka - np 10 minut siedzenia na krzesełku bez dostępu do zabawek.
Oczywiście, dziecko będzie się buntowało. Ma do tego prawo - jest dzieckiem i testuje ile mu wolno. Kluczowa tutaj będzie Wasza konsekwencja i zgodność. Wówczas dziecko poczuje się bezpieczne. Jeżeli to nie pomoże sugeruję poszukanie wsparcia specjalisty - psychologa rodzinnego - który pomoże Państwu w opracowaniu odpowiedniego sposobu postępowania z dzieckiem.

Witam,

zalecana jest konsultacja i leczenie u psychoterapeuty systemowego (pracuje z całą rodziną).

Pozdrawiam serdecznie