Jak objawia się lekki autyzm u 3-latka?

Witam serdecznie, jestem mamą 3-letniego Kacperka. Zaniepokoiło mnie to, iż mając już 3 latka niewiele mówi w porównaniu do jego rówieśników lub dzieci młodszych o rok. W tym celu udałam się na wizytę do logopedy, który podczas obserwacji mojego synka stwierdziła, że podejrzewa u niego lekki autyzm. Zaniepokoiło mnie to, ponieważ nigdy nie podejrzewałabym, iż mój synek mógłby być chory. Kiedy się urodził miał 8 w skali Apgar. Jest wcześniakiem, urodził się na początku 8 miesiąca przez cesarkę - ułożenie pośladkowe. Rozwijał się prawidłowo, jedyny minus, iż nie chciał pić mleka z piersi, był karmiony sztucznie. W 8 miesiącu życia już sam zaczął chodzić bez pomocy osób drugich i dość szybko zaczął siedzieć, niewiele gaworzył. Późniejsze lata jego psychika, jak i rozwój były prawidłowe. Jest dzieckiem wychowywanym bezstresowo, nie ma kar, same nagrody. W stosunku do mnie jest agresywny, jeśli nie dam mu czegoś na co ma ochotę. Jak ogląda bajkę to się całkowicie wyłącza, można do niego mówić, a on i tak nie zareaguje.

Od dwóch tygodni nie sika już w pampersy, a od 3 dni nie pije 5 razy w nocy butelki. Śpi całą noc. Poprzednie miesiące, a raczej 3 lata były takie iż do 7 razy w nocy wstawałam, zmieniałam pieluszkę i dawałam pić kołysząc go całą noc aż do rana. Następnego dnia na rączkach leżąc razem na łóżku. Nie rozumiem dlaczego nie wypowiada, nie powtarza słów krótkich. Jako 3 latek powinien już mówić, jego mowa jest na etapie 2 latka początkującego. Jest żywym, wesołym chłopcem, dość głośnym, lubi dominować. Proszę nakreślić mi co mam robić, jakie badania? I czy to może być autyzm?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

W swoim opisie przedstawiła Pani głównie dane dotyczące rozwoju motorycznego dziecka oraz kontroli czynności fizjologicznych, które nie należą do kategorii diagnostycznych autyzmu. Opóźniony rozwój mowy może być jednym z objawów autyzmu, jednak nie jest to jedyny objaw tego zaburzenia.

http://portal.abczdrowie.pl/triada-autystyczna-czyli-charakterystyczny-w...

http://portal.abczdrowie.pl/pierwsze-objawy-autyzmu

Ewentualna diagnoza w tym kierunku powinna być przeprowadzona przez profesjonalistę specjalizującego się w tego typu zaburzeniach. Myślę, że logopeda może nie mieć wystarczającego doświadczenia w tym zakresie i sam nie jest pewien diagnozy.

W celu wyjaśnienia wątpliwości, polecam Pani konsultację w specjalistycznym ośrodku zajmującym się diagnozą autyzmu.

Specjalista z dużym doświadczeniem klinicznym w tym zakresie będzie dysponował nie tylko Pani opisem problemu, ale i osobiście zbada dziecko, zaobserwuje jego zachowanie w trakcie zabawy.

Konsultacja przeprowadzona przez profesjonalistę pomoże wyjaśnić przyczynę Pani niepokoju i niepewności, a w razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości w rozwoju dziecka uzyska Pani wskazówki co do dalszego postępowania.

http://portal.abczdrowie.pl/diagnoza-autyzm

http://portal.abczdrowie.pl/gdzie-szukac-pomocy

Serdecznie  pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Zaburzony rozwój mowy wymaga systematycznej terapii logopedycznej. Z resztą niepokojów należy udać się do psychologa dziecięcego.Warto też zastanowić się nad sposobem i technikami wychowawczymi.Tzw bezstresowe wychowanie może prowadzić do ataków agresji skierowanych do rodzica, który nagle na coś nie pozwala. Wytyczenie dziecku granic, zasady i konsekwencje dają poczucie bezpieczeństwa.
Pozdrawiam AM