Jak oduczyć 18-miesięcznego synka spania w naszym łóżku?

Witam serdecznie. Nasz rodzinny problem polega na tym, że nasz 18-miesięczny synek nie wyobraża sobie nocnego spania w innym miejscu niż nasze łóżko. W dzień nie ma żadnego problemu zasypia samodzielnie w swoim łóżeczku, jednak po kąpieli nie ma mowy o tym, żeby samodzielnie zasnął, a co dopiero spał sam w swoim łóżeczku. Problem zaczął się jakiś miesiąc temu, kiedy to malec drastycznie przechodził ząbkowanie. Miał pod 40 st gorączki i zasypiał tylko na chwile przy mnie lub przy mężu. Do dnia dzisiejszego nie było nocy kiedy mały spał by sam. Pomijam fakt częstego budzenia się w nocy, kiedy z nami śpi przesypia całą noc. Próbowaliśmy już wszystkiego od 3-godzinnego "lulalania" na rękach przez samodzielne zasypianie u nas w łózku po czym przenoszenie, aż do bardziej drastycznych metod typu "wypłaczesz się i zaśniesz" ta ostatnia raz pomogła, przespał aż 7 godzin w łóżeczko, co było dla nas świętem. Jednak następnej nocy nie było już tak kolorowo, walczył o swoje przez 3 godziny po czym zmęczeni i zdegustowani zabraliśmy małego do łóżka, gdzie zasnął od razu. Proszę o pomoc, bo chciałabym odzyskać swoje łóżko i spokojne noce bez rozpychającego się synka. Proszę o jakieś wskazówki, które pomogą nam przekonać go z powrotem do jego łóżeczka, z góry dziękuję za pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam.

Pomoc psychologa dziecięcego lub terapeuty pracującego metodą poznawczo-behawioralną jest jak najbardziej wskazana, ponieważ konieczne jest poznanie typowych dla dziecka w tym wieku potrzeb, reakcji, lęków itp. oraz podjęcie wewnętrznej decyzji do zmiany sytuacji. Dziecko na pewno niechętnie podejdzie do pomysłu zmiany miejsca snu i może przejawiać opór i zachowania niepożądane i mogą to być zachowania bardziej zdecydowane niż 3 godziny płaczu. Wprowadzenie zmian będzie wymagało cierpliwości, konsekwencji i to podejrzewam jest najtrudniejsze. Stąd na pewno szybka rezygnacja po jednej udanej próbie.

Pozdrawiam