Jak odżywiać 2-letnie dziecko?

Syn ma 2,5 i żeby coś zjadł muszę się nieźle nameczyc. Kiedyś jadł i rosoł i ziemniaki, chlebek, parówki. Teraz jego posiłki to danonki, naleśnik, pierożki leniwe, frytki i czasem chlebek waza z nutella. Wiem, że to sam cukier, ale skoro nic nie je innego to co zrobić. Próbowałam go trochę przeglodzic, nie zje nic. Juz nie wiem co robić. Drastycznie przestać dawać mu to co daje i jak nie zje tego co my to ma być głodny? Ile to może trwać? waga w normie.

Problem żywienia małych dzieci jest bardzo złożony. Należy pamiętać, że dziecko nigdy nie powinno łączyć okresu posiłku ze stresem, dlatego nigdy nie zmuszamy dziecka do zjedzenia posiłku ani nie łączymy tego z innymi nerwowymi sytuacjami. Podawanie mu produktów typu fast food i słodkich produktów również nie jest pomocne. Należy pokazać mu zdrowe zamienniki - zamiast danonków zaproponować jogurt naturalny ze zmiksowanymi owocami (jeśli nie zje go od razu, to należy łączyć oba produkty w proporcji 50:50), naleśniki zrobić z mąki pełnoziarnistej, frytki robimy sami - w formie pieczonych ziemniaków, marchewek, buraków czy batatów. Nutelle można również zrobić samemu, w zdrowy i smaczny sposób. Zachęcam do wizyty w celu pomocy ułożenia odpowiedniego żywienia dla dziecka. Kontynuacja aktualnego żywienia może doprowadzić do pogłębienia niechęci do produktów (co w konsekwencji będzie odbijało się na masie ciała)

Dzień dobry,

dieta powinna być możliwie jak najlepiej zbilansowana. Pani syn jest w wieku, gdzie sprawdza na co i w jakim stopniu może wywrzeć na Pani presję - w tym odnośnie jedzenia. Jeżeli masa ciała jest w normie może Pani spróbować go przegłodzić ( 1-2 dni) i zachęcić go później do posiłku, który mu dawniej smakował.

Krótkie głodzenie często nie skutkuje bo dzieci zazwyczaj wiedzą, że i tak wygrają - dostaną np. nutellę.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga