Jak polubić swoją pracę?

Jak polubić nielubianą pracę do której zmusza życie? Pracuję sprzątając jadalnię i przygotowując posiłki w ośrodku dla niepełnosprawnych psychicznie! Nie cierpię tej pracy! Jestem do niej zmuszona, gdyż od niej zależy mój dalszy pobyt w ośrodku! Gdybym mieszkała w swoim dom u, życie i tak samo by mnie zmusiło do szukania pomocy! Cierpię na shizofrenię paranoidalną! Nie jest mi łatwo znosić moje obowiązki! Jak się do nich przyzwyczaić? I je polubić? W domu było mi łatwo - sprzątałam dla siebie i

Witam.

Współczuję Pani położenia. W pracy na ogół spędzamy dużą część naszego dnia i jeśli nie przynosi nam ona satysfakcji, jest nudna czy frustrująca jest to trudne. Przedłużająca się frustracja może prowadzić do pogorszenia stanu psychicznego.
Jak najbardziej rozumiem, że wolałaby Pani mieszkać w domu niż Ośrodku. Zakładam jednak, że nie jest to aktualnie możliwe. Zastanawiam się czy ma Pani w swoim otoczeniu osobę zaufaną z którą mogłaby Pani porozmawiać o swojej trudnej sytuacji i tym jak się Pani czuje. Nie mam zbyt wielu danych na Pani temat i mogę jedynie domyślać się dlaczego stała się Pani mieszkanką Ośrodka. Jeśli nie jest Pani osobą ubezwłasnowolnioną są placówki zajmujące się pomocą osobom cierpiącym na Pani chorobę, które mają w swoich strukturach np mieszkania chronione, hostele, pomagają wejść na rynek pracy itd. Wszystko to zależy od Pani stanu, codziennego funkcjonowania oraz umiejętności radzenia sobie z problemami i chorobą. Warto zorientować się jakie możliwości dają organizacje i fundacje w Pani okolicy. Jeśli jednak musi Pani pozostać we wspomnianym Ośrodku i pracować tam najgorsze co może Pani robić to podsycać swoją frustrację i niechęć. Będzie Pani wtedy jeszcze ciężej. Jeśli naprawdę nie da się czegoś zmienić trzeba spróbować z tym żyć. Jest to oczywiście bardzo trudne. Można spróbować znaleźć jakieś pozytywy w całej tej sytuacji. Każda rzecz ma swoje plusy. Proszę o nich pomyśleć, a być może będzie żyło się Pani lżej.

Pozdrawiam,
Katarzyna Troć
www.sensum-psycholog.pl

Zachęcam do pracy nad Pani stosunkiem do pracy w ogóle i tej pracy konkretnie ze swoim psychoterapeutą. Praca często jest jednym z aspektów wracania do zdrowia i funkcjonowania społecznego. Z jakiegoś powodu ośrodek, w którym Pani przebywa, postawił taki warunek. Dlatego warto dopytać terapeutów o przyczynę decyzji i pracować na emocjami z tym związanymi.