Jak pomóc 17-letniej córce, która odchudza się?

Witam.Moja 17 letnia córka od jakiegoś czasu odchudza sie a nie ma z czego.Znalazłam zeszyt w którym od października zapisuje ile waży i pisała też że na początku z 50 kg chciała ważyć 45 a teraz chce ważyć 40.W domu je tylko kanapki bo mówi że je w szkole.A jej wychowawczyni mówiła że w szkole obiadów nie je tylko odnosi.Kidyś mówiła mi że ma odstajacy brzuch i grube nogi.Ona ma 158 cm i waży 45 kg więc gruba nie jest.Słyszałam też jak mówiła że czasami obrzydza ja jedzenie.Jak jej pomoc ?

Dzień dobry. Zachęcam do wizyty u psychoterapeuty. Współpraca ze specjalistą powinna pomóc córce w rozwiązaniu problemu. Nie można jednak lekceważyć obecnej sytuacji, ponieważ zagraża on zdrowiu i życiu. Zapraszam na www.diet-coaching.xaa.pl Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Witam serdecznie,

Niedawno spotkałam się z podobnym problemem i pytaniem, nie wiem czy nawet to nie jest ta sama wiadomość i jak tak to się powtórzę ale zachowanie córki świadczy o zaburzeniach odżywiania a głównie o anoreksji. Jak sama Pani widzi córka waży bardzo mało a twierdzi że chce schudnąć. Obsesyjne liczenie kalorii, częste ważenie się oraz oszukiwanie co do spożywania posiłków potwierdza moje przypuszczenia. Proszę koniecznie zareagować i szukać pomocy. Współpracuję z dziewczynami które cierpią na bulimie czy anoreksję i wiem do jakiego stopnia mogą się posunąć aby tylko być bardzo szczupłą. Często kończy się to problemami hormonalnymi, brakiem miesiączki, wypadaniem włosów i ogólnym pogorszeniem stanu zdrowia wraz z niewydolnością narządów wewnętrznych. Nie chciałabym Pani straszyć ale proszę udać się z córką do psychoterapeuty a potem dietetyka. Należy reagować póki nie jest za późno!

W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu
joanna.wasiluk@o2.pl lub 506225670
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Warto zgłosić się do lekarza i psychoterapeuty rodzinnego pracującego z problemem zaburzeń jedzenia, zanim sytuacja zrobi się na tyle poważna, że zagrożone będzie zdrowie i życie córki.
Są także ośrodki terapii zaburzeń jedzenia zajmujące się osobami borykającymi się z problemem anoreksji i bulimii, oferujące kompleksowa pomoc zarówno lekarską, psychiatryczną jak i psychologiczną.