Jak pomóc 17-letniemu dziecku z depresją?

Jak pomóc dziecku z depresją ? Witam, mam corkę lat 17 od dwuch miesięcy staram sie jej pomóc i zrozumieć. Diagnoza - depresja... Wizyty u psychologa są dla mnie ciężkie a to dlatego, że ja nie wiem jak pomóc córce. Psycholog mówi ze wspierac, odpowiadam ze wspieram jak tylko potrafię a psycholog, że jednak nie wspieram i tak błądzę :-( nie otrzymałam wskazówek i potrzebnej mi pomocy. Jak jej pomóc na samym początku tej naszej drogi ? Anna

Witam,
Kiedy dziecko choruje na depresję, nieocenione jest wsparcie rodziców i wychowawców. Warto porozmawiać z córką na temat jej samopoczucia, wykazać zainteresowanie problemami, zachęcić do zwierzeń, pokazać, że może na nas polegać. Nie wolno obwiniać dziecka za niepowodzenia szkolne, czynić pretensji i zarzutów, bo córka i tak odczuwa poczucie winy. Lepiej wspólnie zastanowić się nad sposobem rozwiązania problemów. Czasami warto porozmawiać na temat kłopotów dziecka z pedagogiem szkolnym bądź nauczycielem, by zwrócić uwagę, że dziecko potrzebuje wsparcia i pomocy oraz zachęty do nauki.Jestem przekonana, że dla Pani dziecka najistotniejsza jest świadomość, że druga osoba jest chętna zawsze ją wysłuchać i okazać zrozumienie. Nawet mówienie banalnych rzeczy ma znaczenie, bo sprawia, że człowiek nie czuje się samotny w swojej chorobie. Doradzałabym zakupienie sobie publikacji książkowych dotyczących depresji. Im więcej będzie Pani wiedziała, tym łatwiej będzie Pani zrozumieć przebieg choroby i emocje córki.

Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Karmazyn

Witam,
powinna Pani skontaktowac się z psychoterapeutą,którym niekoniecznie jest psycholog/odrębna wiedza/.Dziecko jest ponadto w wieku,gdy może istnieć trudnośc w samodzielnej adaptacji do otoczenia,wreszcie i to,że zanim zaleci się wspieranie,trzeba wiedzieć co wspierać i dlaczego.
Jednym słowem depresja jest na tyle powaznym zaburzeniem zdrowia,że wymaga profesjonalnej pomocy.
W razie potrzeby zapraszam i pozdrawiam serdecznie.

Witam. Może trzeba otwarcie powiedzieć psychologowi, że potrzebuje Pani konkretnych wskazówek, że określenie "wspierać" nie jest dla Pani jasne. Jeśli córka ma dużą depresję, to leczenie wymaga czasu i cierpliwości, efekty nie przychodzą od razu. Oczywiście, ma też Pani prawo zmienić terapeutę, jeśli ten zupełnie nie będzie Pani odpowiadał. Warto skonsultować też sprawę z psychiatrą (zakładam, że dziecko jest pod opieką psychiatry skoro wspomniała Pani o diagnozie) - doświadczony i życzliwy lekarz może być bardzo pomocny. Podziwiam Panią, że chce Pani córce pomóc i życzę dużo siły wam obu. Pozdrawiam!