Jak pomóc chłopakowi choremu na depresję? Co zrobić, żeby choroba nie wróciła?

Witam. Mam 17 lat i chciałabym prosić o radę w sprawie osoby, na której bardzo mi zależy. Wiem, że mój chłopak, z którym jestem już od trzech miesięcy, chorował rok temu na depresję w okresie od października do kwietnia i leczy się – jest pod kontrolą lekarza, przyjmuje leki na depresję.Powiedział mi o tym praktycznie od razu, gdy się poznaliśmy i zaczęliśmy się sobą interesować. Nie ukrywał też, że miał myśli samobójcze, dwukrotnie próbował się zabić.

Jeszcze tej wiosny, gdy się poznaliśmy było widać, że praktycznie niczego w sobie nie akceptuje, był ciągle przybity, miał bardzo zaniżoną samoocenę, obwiniał się o wszystko. Najpierw dążył do kontaktu ze mną, później chciał mnie odsunąć od siebie, zniechęcić, jak to tłumaczył „żeby mnie nie zranić jeżeli sobie coś zrobi”, ale jakoś tak wyszło, że jesteśmy od dłuższego czasu razem, szczęśliwi. Od tamtego czasu widzę, jak bardzo się zmienił – znalazł przyjaciół, może się wygadać przede mną, nie zdarzają mu się już takie huśtawki nastrojów czy „czarne myśli”, nie spogląda na siebie aż tak krytycznie. Jednak ja wciąż się zastanawiam, czy ta depresja może wrócić i co mam zrobić, żeby temu zapobiec? Chciałabym się dowiedzieć czegoś więcej o tej chorobie. Nie chciałabym go niepotrzebnie czymś zranić czy zawieźć, bo martwię się o niego.

Jak powinnam postępować? Boję się, że jakieś słowa krytyki czy wyrzutu, które ktoś inny odebrałby spokojnie, mogą na niego jakoś niekorzystnie wpłynąć… Czy mam być mimo wszystko bezpośrednia, czy raczej ugryźć się częściej w język? Nie wiem, jak się zachować jeżeli staniemy przed jakimś poważnym kryzysem czy problemem, a przecież w wieku nastoletnim takie „zawirowania” często się zdarzają.

17 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

Ryzyko wystąpienia kolejnego zespołu depresyjnego u osoby, u której wystąpił dotychczas jeden epizod  szacuje sie na ok. 50%. Każdy kolejny epizod zwiększa ryzyko następnego. Objawy depresji mogą wrócić bez względu na Twoje postępowanie.

Na temat możliwości pomocy osobie z depresją możesz przeczytać na łamach naszego serwisu:

http://portal.abczdrowie.pl/depresja-zwiazki
http://portal.abczdrowie.pl/pomoc-w-depresji

Z pozdrowieniami