Jak pomóc dziewczynie z depresją?

Witam, mam pytanie odnośnie pomocy osobie cierpiącej na depresję. Mam dziewczynę, która przeszła naprawdę dużo jak na swój młody wiek (22 lata). Jako małe dziecko miała niemiłe wspomnienia z rodziną, która ją opuściła z nie wiadomo jakich przyczyn i została z dziadkiem, który pomimo harówki, nie był w stanie zapewnić jej normalnych warunków bytowych. Dziadek jej zmarł w tamtym roku, została sama z problemami i jakoś z nich wyszła, ale ostatnio nam się nie układa. Ją boli głowa, ma też zawroty głowy, bywa przybita i na nic nie ma ochoty, nawet nie wie, czy chce mieć partnera. Z tego, co wiem, stwierdzono u niej depresję i to dość uciążliwą. Bardzo ją kocham i nie wiem, jak jej pomóc, jak uratować nasz związek. Ona nie ma siły, nie jest pewna swoich uczuć i takie tam. Proszę o poradę, bo naprawdę bardzo mi na niej zależy. Nie mogę stać bezczynnie i nic nie robić. Z poważaniem, steven87

ponad rok temu

Zachorowanie przez partnerkę na depresję nie powinno zagrażać związkowi, podobnie jak zachorowanie na grypę czy nadciśnienie. Każda choroba wiąże się z pewną dysfunkcją i cierpieniem. Osoba w depresji może postrzegać siebie jako mniej wartościową i widzieć przyszłość - w tym przyszłość jej relacji z bliskimi - w negatywny sposób, umniejszając swoją rolę, a rzeczy dotychczas sprawiające przyjemność, mogą tracić znaczenie. Proszę delikatnie wspierać partnerkę, trwać przy niej, zaoferować pomoc w zakresie, w jakim chce ją przyjąć. Może Pan też próbować nakłonić ją do wizyty u psychiatry i psychologa.