Dziewczyna w depresji?

Witam. Jestem z dziewczyną, która ok. 10 lat temu chorowała na depresję. Z tego, co opowiadała, próbowała już wtedy samobójstwa. Między nami układa się naprawdę wspaniale, wielokrotnie rozmawialiśmy o małżeństwie, dzieciach, wspólnych marzeniach. Spędzamy ze sobą naprawdę dużo czasu, ale ostatnio zrobiła się bardziej zdystansowana, zdenerwowana i jakby zmęczona. To przyszło naprawdę nagle. Warto by wspomnieć, iż ostatnie pół roku było naprawdę bardzo dla niej stresujące i męczące. Moje pytanie brzmi, w jaki sposób mogę jej pomóc, jak mam się zachowywać i co robić?

ponad rok temu

Szanowny Panie,

Z tego co Pan pisze wynika, że obecny stan Pana partnerki jest wynikiem ostatnich stresów i problemów. Zdenerwowanie i zmęczenie często są odpowiedzią organizmu na czynniki stresujące, wyrazem "zmęczenia materiału". Proszę starać się jak najwięcej rozmawiać z partnerką, okazywać jej wsparcie, nie pozwalać jej na izolowanie się od otoczenia, a wręcz przeciwnie, zapewnić poczucie, że każdy problem może z panem omówić. To okazywanie wsparcia i bycie blisko tej osoby ma też znaczenie, jeśli chodzi o ocenę jej stanu psychicznego. Rozumiejąc i znając skargi i dolegliwości partnerki, łatwiej będzie Panu zauważyć, że występowanie tych dolegliwości przedłuża się lub nasilają się one w czasie. Będzie to stanowiło sygnał, że nadszedł najwyższy czas na wizytę u psychiatry.

Pozdrawiam serdecznie