Jak pomóc koleżance, która nadużywa alkoholu?

Moja przyjaciółka pije codziennie ale zawsze są to drinki z zawartością około 300 ml wódki. Od dłuższego czasu narzeka na zawroty głowy, bóle głowy, kołatanie serce, etc. Wszystko rano, w dzień, nim dorwie się do zestawu. Ma męża, z którym się nie liczy, dorosłe dzieci udające, że nie widzą problemu. Niszczy mnie psychicznie. Atakuje mnie z każdego powodu, mojego męża. Teraz gdy ja, po stracie dziecka potrzebuję wsparcia, jestem tylko kopana. Ale chcę Jej pomóc. Tylko jak?
ponad rok temu

Grzyby halucynogenne - podstawowe informacje

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie! Pani przyjaciółka ma problem z alkoholem i najprawdopodobniej wskutek tego Wasza przyjaźń także pozostawia wiele do życzenia. Pani próbuje ją wspierać, pomóc, ale Pani przyjaciółka zachowuje się w sposób toksyczny, niszczy wszystkich wokół i wyniszcza siebie. Jeżeli Pani przyjaciółka chce sobie pomóc, po pierwsze musi zrozumieć, że codzienne picie drinków to problem, że ma problem z alkoholem, który znajduje odzwierciedlenie w jej zdrowiu fizycznym (bóle i zawroty głowy, kołatanie serca), jak i psychicznym (łatwe irytowanie się, brak szacunku do ludzi). Niewykluczone, że problem z alkoholem służy zagłuszeniu innych problemów natury emocjonalnej, z którymi nie radzi sobie Pani przyjaciółka. Ośrodki udzielające profesjonalnej pomocy w leczeniu problemów alkoholowych znajdują się na stronie PARPA (Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych) w zakładce „Placówki lecznictwa”. Pozdrawiam!

Psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
0

Witam Panią Serdecznie,

Zachęcam Panią przede wszystkim do zadbania o siebie i swoje potrzeby.

Koleżance może Pani zaproponować konsultację specjalistyczną, celem podjęcia terapii,
jednak to i tak Koleżanka zadecyduje, co z tym zrobi, bo to Ona ma prawo decydować o sobie.

Życzę Pani zwyczajnej pomyślności,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Psycholog, trener w zakresie rozwoju osobowości
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty