Jak pomóc leżącemu dziecku z napięciem seksualnym?

Dzien dobry, Bardzo chciałabym tu dostać porady, wiedzy, o seksualnosci osob niepełnosprawnych, leżących, osobiscie w wieku dojrzewania (mam syna w wieku 15l) I mam bardzo wielki problem, Choć.. ja i sama wiem, że to chyba jest wszystko w porządku, choc i moj synek jest osoba leżąca, niepełnosprawna, ale ciągle widze jakies objawy dojrzewania, ma to tak jak i każda normalna zdrową osoba! Tylko te objawy są bardzo meczące, az czasami to nawet dochodzi do płaczu, silnego napiecia ciała, wzwodu, podczas ktorego aż nawet ja sama mam problem podczas zmiany pieluchy, i.. po prostu to dlia mnie samej jest bardzo kłopotliwym widokiem, ..wiem ze to jest moj syn, i to wszystko w porządku,.. ale bardzo chciałabym rozwiązac ten problem, czy są jakies leki, metody, preparaty dlia rozluznienia ciała, napiecia? i takze jestem bardzo ciekawa jak to maja inne dzieci, matki, czy coś jest wiadomo na ten temat?
KOBIETA, 46 LAT 2 miesiące temu

Dzień dobry,

Seksualność osób niepełnosprawnych w Polsce i wielu miejscach ma świecie nadal jest tematem tabu.

Często osoby niepełnosprawne w oczach innych to wieczne dzieci i jak to możliwe,że mogą dojrzewać i mieć potrzeby seksualne.

Warto wiedzieć,że jesli dziecko niepełnosprawne zaczyna dojrzewać i odczuwać potrzeby seksualne,należy rozpocząć właściwą edukacja, odpowiednią do poziomu intelektualnego. Ważne jest żeby nie wzbudzać w dziecku poczucia winy.

Również warto zapoznać się z działaniami Fundacji Avalon.

https://www.sekson.pl/konsultacje-z-zakresu-rehabilitacji-seksualnej/

Można również zadzwonić do poradni Psychologiczno-Seksuologicznej „HARMONIA”( https://poradnia-harmonia.pl/kiedy-dziecko-potrzebuje-seksuologa/)

Polecam literaturę w tematyce seksualności osób niepełnosprawnych:

1. "Dorastanie osób z niepełnosprawnością intelektualną" Żaneta STELTER

2. Izdebski Z. Postawy Polaków wobec seksualności osób niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie.

3. Depko A. Seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną. .

4. Kijak Remigiusz J. Seks i niepełnosprawność. Doświadczenia seksualne osób z niepełnosprawnością intelektualną. Impuls, 2010.

5. Kościelska M. Niechciana seksualność, 2004.

6. Fornalik I. Jak edukować seksualnie osoby z niepełnosprawnością intelektualną? Poradnik dla specjalistów. Bardziej Kochani, 2010.

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska