Jak pomóc partnerowi z uzależnieniem od picia alkoholu?

Witam. Opiszę pewnien problem związany z moim partnerem i alkoholem. Czasami (zaznaczam,że nie zawsze) gdy wypije dość spora dawkę alkohlu zaczyna szybko sie denerwować, klnąć, wyzywać mnie, raz zdarzyło się szarpanie (nie mocne), był też incydent gdy nie chciałam wypuścić go z pokoju a on uderzał pięścią w drzwi obok których stałam. Bałam się strasznie. Gdy jest trzeźwy jest spokojny jak mało kto, niestety bardzo lubi pić. Co może być przyczyną i co zrobic? Czuję się czasami winna.

Dzień dobry,
to co najważniejsze to fakt, że na pewno nie jest Pani winna, że partner pije, czy tak się zachowuje. Niestety bardzo trudno jest pomóc osobie, która ma problem z alkoholem, a w szczególności kiedy sama nie widzi problemu. Warto porozmawiać z partnerem oczywiście, jak będzie trzeźwy. Omówić te sytuacje, postawić granice. To co ważne to nie pozwalać sobie na takie incydenty, bardzo łatwo stać się osobą współuzależnioną, a wtedy bardzo trudno będzie się rozstać, niestety wtedy zaczynamy się wikłać w takie sytuacje. W ostateczności kiedy rozmowy nie pomogą, to musi Pani zadać sobie pytanie czy chce Pani z taką osobą być.
Pozdrawiam A. Pacia

Witam, czemu czuje się Pani winna? Proszę nie brać odpowiedzialności za zachowanie partnera. Mimo tego że alkohol spożywany w sytuacjach towarzyskich, u większości osób wywołuje reakcję rozluźnienia, zwiększa śmiałość, rozwesela, może również powodować zachowania agresywne, ponieważ powoduje rozhamowanie, zmniejsza kontrolę, ponieważ zakłóca pracę mózgu. Osoby które pod wpływem alkoholu stają się agresywne, powinny się zastanowić nad ograniczeniem spożycia alkoholi. Proszę się poważnie zastanowić nad tą sytuacją, czy są przesłanki do tego że partner przestanie pić, zmieni swoje zachowanie. Problem może się pogłębić. Warto aby partner skorzystał z konsultacji z psychologiem. Przesyłam ciekawy artykuł na ten temat: http://www.psychologia.edu.pl/czytelnia/51-alkohol-i-nauka/251-alkohol-przemoc-i-agresja.html Jeżeli potrzebuje Pani dłuższej rozmowy może skorzystać z konsultacji online.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

Witam Panią.
Niestety, nie znam odpowiedzi na pytanie, dlaczego Pani partner nadużywa alkoholu. Odpowiedzi może poszukać jedynie on, jeśli poczuje taką potrzebę i będzie chciał skorzystać z terapii uzależnień. Za to jednak czy tak się stanie jest odpowiedzialny on sam, Pani niestety, nie ma żadnego wpływu na jego decycje w tej kwestii.
Bardzo martwi mnie fakt, że wzbudza w Pani poczucie winy za swoje zachowanie, że Pani pomniejsza szkodliwość tego, co on robi i tłumaczy go ("szarpanie nie mocne", "gdy jest trzeźwy jest spokojny jak mało kto").
Pisze Pani, że bardzo się bała jego agresywnego zachowania.
Równocześnie jednak musi Pani wiedzieć, że ulega Pani typowym manipulacjom stosowanym przez alkoholików.

Gorąco namawiam Panią, aby w tej sytuacji zadbała Pani o SIEBIE.
W tym celu proponuję udać się na konsultację do psychoterapeuty pracującego z osobami współuzależnionymi ( to bliscy alkoholików, których życie zaczyna się kręcić wokół choroby alkoholowej, którzy zaczynają żyć troską o pijącego np. partnera zapominająć o sobie, ulegają jego manipulacjom, itd.).
Psychoterapeuty pomagającemu osobie współuzależnionej może Pani poszukać w mających umowy z NFZ Poradniach Terapii Uzależnień lub w prywatnych gabinetach.

Pozdrawiam i jeszcze raz serdecznie namawiam do skorzystania z pomocy specjalisty.

Agnieszka Dymska
Psycholog, psychoterapeuta.
www.pomocpsychologa.pl
www.facebook.com/Agnieszka.Dymska