Jak pomóc synowi z nadwrażliwością słuchową?

Moj 22 letni synek z upośledzeniem w stopniu znacznym od urodzenia miał nadwrażliwość słuchową . Wiele problemów już pokonaliśmy oprócz jednego-szczekanie psa. Natarczywe szczekanie nawet zdrowego człowieka może doprowadzić do nerwicy. Niestety nie mogę już liczyć na życzliwość sąsiadów ponieważ ludzie nie mogą zrozumieć że psa trzeba wychowywać odpiewiednio a nie puszczać samopas nawet w godzinach ciszy nocnej. Psów jest co raz więcej,prawie nie ma jyż kotów i ptaków w okolicy. Synek dostaje szału. Jeśli jest na ulicy ucieka w panice. W domu Nie może spać,wlącza wszystkie odbiorniki,biega z pokoju do pokoju,krzyczy,rzuca przedmioty ,stuka nogami przez caly czas szczekania. Co mamy zrobić? Gdzie znaleźć pomoc?

Witam serdecznie,
Czytając Pana opinię w tej sprawie wydaje się,że jest to część problemu Państwa ogólnej adaptacji w obecnym miejscu zamieszkania i środowisku.Nosi bowiem ona znamiona lęku przed wyrażeniem otwartym swoich obaw i niezadowolenia/np.na spotkaniu sąsiedzkim,gminnym,czy w gronie osób,z którymi udaje się żyć w zgodzie/.Jeżeli jednak jest z Pana/Państwa/strony poczucie ogólnego wyizolowania w społeczności,zalecałabym poprzedzić takie rozwiązania wizytą u psychologa lub psychoterapeuty,ponieważ tam łatwiej umiejscowić prawdziwe żródło problemów,jak i uporać się z własnymi przekonaniami,uniemożliwiającymi obecnie wejście w sąsiedzki dialog .Tkwią one często w innych,wcześniejszych doświadczeniach życiowych związanych z przemocą,izolacją w grupie itp.Być może zostały one wtedy zaniedbane,"zamiecione pod dywan",więc aktywizują się obecnie przy każdej podobnej okazji .Podtrzymują więc nadal poczucie izolacji i bezradności wobec przemocy wraz z nastawieniem,że nie warto próbować. Bardzo zachęcam do takiej diagnozy,ponieważ poza wszystkim innym pozwoli nabrać wiary w swoje mozliwości i podejśc do problemu z pozycji równoprawnego członka społeczności,który konstruktywnie i z szacunkiem wobec siebie rozwiązuje istniejące problemy.To ważna funkcja regulująca obyczajowość i dająca możliwość zaistnienia w roli ważnej społecznie-przywódczej.Warto taką szansę wykorz\ystać.
Pozdrawiam serdecznie.