Jak pomóc mężowi, nad którym ojciec stosuje przemoc psychiczną?

Dzień dobry. Mój teściu znęca się psychicznie nad moim partnerem. Szantażuje go emocjonalnie, na każdym kroku. Aby zdobyć to czego chcę potrafi posunąć się do karygodnych czynów. Ma problem z alkoholem nad swoją córką również się znęca nie mówiąc o żonie. Robił to do tego stopnia że jego corka uciekła do nas. Wszyscy boją się mu postawić nie ukrywam że ja też. Chciałabym pomóc jakoś moim najbliższym, ponieważ to się pogarsza i boję się że nie wytrzymają tego psychicznie. Proszę o radę!

W sytuacji przemocy psychicznej najlepiej zgłosić się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej. W związku z problemem alkoholowym osoby, która nie chce się leczyć, zaprzecza problemowi, można również zgłosić sytuację do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Adresy placówek - adekwatnie do miejsca zamieszkania - można znaleźć min. na stronie konkretnego Urzędu Miasta.

Warto zachęcić męża do podjęcia psychoterapii. Pomoże mu to poradzić siebie zarówno z trudnymi wspomnieniami związanymi z ojcem jak i stawiać mu granice, radzić sobie w sytuacjach konfrontacji itp.

Witam Panią. Każdej osobie, która doświadcza przemocy ze strony Pani teścia doradzał bym kontakt z instytucją, która zajmuje się przemocą w rodzinie. To ważne, żeby w takiej sytuacji mieć odpowiedni zasób wiedzy z zakresu mechanizmów psychologicznych występujących w przemocy jak i z zakresu prawa. Wiedza z zakresu psychologicznych mechanizmów oraz pomoc psychologiczna pozwala uporać się z takimi uczuciami jak lęk, wstyd, poczucie wartości i inne. Wiedza z zakresu prawa wyposaża w wiedzę na temat możliwości jakie daje prawo wobec osoby stosującej przemoc. Sięgnięcie po taką pomoc może być bardzo trudne dla Pani teściowej, która jest obecnie najbliżej teścia i najczęściej doświadcza jego zachowań. Natomiast może to być bardzo pomocna propozycja dla Pani męża. Proszę skorzystać z wyszukiwarki instytucji na tej stronie http://www.niebieskalinia.pl/pomoc/gdzie-szukac-pomocy Pozdrawiam Panią.