Jak poprawić swoją pamięć?

Co jeść żeby mieć lepsza pamięć? Niedługo nowy rok szkolny i znowu dużo nauki, przygotowania do matury. Może jakieś leki na poprawę pamięci?
MĘŻCZYZNA, 37 LAT ponad rok temu

Zamiast leków wystarczy stosować odpowiednią dietę.
Organizmowi należy dostarczyć energię, witaminy i minerały dzięki którym mózg będzie sprawniej pracować.
Najlepszym źródłem energii są węglowodany złożone, które znajdują się w: pełnoziarnistym pieczywie, gruboziarnistych kaszach (np. gryczana), ciemnym ryżu, otrębach, fasoli, soczewicy.
Aby poprawić pamięć należy spożywać kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6. Zawarte są w orzechach, rybach (łosoś, makrela, tuńczyk, sardynki), kiwi, oraz olejach.
Ważne są również produkty zawierające dużą ilość żelaza (wspomaga transport tlenu do mózgu): czerwone mięso, podroby, zielone warzywa, strączki, orzechy.
Za sprawne funkcjonowanie układu nerwowego odpowiedzialne są witaminy z grupy B, które znajdują się w pełnoziarnistym pieczywie, kaszach, roślinach strączkowych, nasionach słonecznika, orzechach.
Do produkcji enzymów współpracujących z witaminami B1 i B6 niezbędny jest magnez. Razem z wapniem pomaga przewodzić impulsy nerwowo - mięśniowe. Znajduje się w pełnoziarnistym pieczywie, kaszach, ciemnej czekoladzie, orzechach.
Potas poprawia dotlenienie mózgu. Jego źródłem są: pomidory, banany, pomarańcze, morele, awokado, melony, nektarynki, brzoskwinie i ziemniaki.
Fosfor zwiększa inteligencję, poprawia nastrój, dodaje sił witalnych. Znajduje się głównie w rybach.
Kwas linolowy znajduje się w tłuszczach rybnych i roślinnych. Jego brak powoduje osłabienie koncentracji, utratę pamięci, apatię, a nawet halucynacje.

0

Witam!
Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie zdrowej diety, bogatej w tz. żywność dla mózgu czyli produktów poprawiających naszą sprawność intelektualną, pamięć i koncentrację. Polecam ryby morskie (źródło omega 3), siemię lniane (źródło kwsu ALA), mieszanki orzechów (źródło kwasów omega 3), jaja, zboża (źródło błonnika, witamin, omega 3) czekoladę (bogate w antyoksydanty).

Po więcej porad zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam, dietetyk Patrycja Sankowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

W jaki sposób poprawić pamięć?

Witam. Mam 22 lata.Od długiego czasu mam problemy, które znacznie utrudniają mi życie.Mam słabą pamięć.Zawsze na naukę czegokolwiek musiałam poświęcać długie godziny, po czym niedługo i tak nic nie pamiętałam. Kolejny problem trwa trochę krócej. Mam problemy w wypowiadaniu się.Rzadko mi się zdarza powiedzieć jakieś zdanie bez pomyłki, czy to używam niewłaściwych słów, albo się przejęzyczam, nieraz zatnę na jakimś wyrazie lub zapominam wyrazów. Dręczą mnie też pewne natręctwa. Proszę o pomoc.
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Dzień dobry!
Trudności w funkcjonowaniu poznawczym, czyli np. z pamięcią mogą mieć różne podłoże, ale też na jakość tych funkcji wpływają bardzo różne czynniki. Często nerwicy czy depresji towarzyszy np. pogorszenie koncentracji uwagi i pamięci. Pisze Pani o natręctwach, jaki mają charakter?
Niewątpliwie należałoby uzyskać więcej wyczerpujących informacji by dać Pani konkretną odpowiedź. Pomocne mogłoby okazać się udanie na konsultację do dobrego psychologa, który przeprowadzając dokładne badanie, testy psychologiczne oraz wywiad, pomógłby Pani ocenić faktyczny stan Pani funkcjonowania poznawczego, a w dalszej kolejności określić możliwe rozwiązania trudności.
Z wyrazami szacunku
Barbara Sulanowska

0

Dzień dobry.

Trochę za mało informacji by jednoznacznie określić opisywany przez Panią problem.
W związku z powyższym proponuję Pani wizytę u dwóch specjalistów.
Po pierwsze u lekarza neurologa celem diagnostyki (np. badania radiologiczne) i ew. leczenia, a także konsultację u psychologa.

Przesyłając moc pozytywnych emocji,
Dariusz Pysz-Waberski

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy moja pamięć jeszcze może się poprawić?

A czy jeśli po 14,5 roku od wypadku nie odzyskałem pamięci w zadowalający stopniu czyli czytam książkę i nie gubię wątku, uczę się tak jak przed wypadkiem to to oznacza że już lepiej nie będzie? Bo spotkałem się z taką opinia kogoś kto ma doczynienia z takimi przypadkami w ZUSie.
MĘŻCZYZNA, 39 LAT ponad rok temu
Mgr Patrycja Nosel Psycholog
23 poziom zaufania

Szanowny Panie, aby odpowiedzieć na Pana pytanie potrzebne jest więcej informacji dotyczących zaburzeń, jakich Pan doznał po wspomnianym wypadku oraz przebiegu procesu leczenia. Pomocna może być diagnoza neuropsychologiczna. Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty