Jak poradzić sobie z ciągłym odchudzaniem?

Witam, mam 15 lat, ważę 46 kg, a mój wzrost to 164 cm. Nie wiem, co mam zrobić, ponieważ dostałam od kilku miesięcy, dostałam obsesji na swoim punkcie. Na początku marca ważyłam 57,5 kg, zaczęłam się odchudzać i do tej pory nie mogę z tym zerwać, ponieważ boję się wzrostu wagi, a boję się być taką jak wcześniej.

Witam serdecznie,
wszystko wskazuje na to, że możesz mieć anoreksję. Wskazuje na to niska waga spowodowana Twoim celowym odchudzaniem i lęk przed przytyciem.

Anoreksja to bardzo groźne zaburzenie, które może nawet skończyć się śmiercią.
Samemu trudno jest pokonać anoreksję, ponieważ wiąże się ona z szeregiem problemów psychologicznych, które trudno jest dostrzec w pojedynkę. Anoreksja może też towarzyszyć niektórym problemom rodzinnym.

W tej sytuacji musisz najpierw porozmawiać z mamą, leczenie każdej choroby w przypadku osoby niepełnoletniej wymaga zgody rodzica.

Domyślam się, że możesz odczuwać niepokój w związku z perspektywą takiej rozmowy. Anoreksja i bulimia to ,,choroby sekretów". Pamiętaj jednak, że walczysz o siebie, swoje własne ciało, a nawet życie. Anoreksja jest podstępna, przez długi czas może nie dawać przykrych objawów, nawet badania krwi długo pozostają prawidłowe. Jednak w sytuacji dodatkowego obciążenia, np. stresem, infekcją, może dojść do gwałtownego załamania organizmu, który jest wyczerpany głodzeniem.

Anoreksji często towarzyszy depresja, zaburzenia lękowe, wiele dziewczyn podejmuje próby samobójcze. Im wcześniej zaczniesz leczenie, tym większa szansa na wygraną.

Byłoby najlepiej, gdybyś zgłosiła się z mamą do poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.

Leczenie anoreksji to przede wszystkim psychoterapia i okresowe kontrole lekarskie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym serwisie:
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-stosuj-ja-rozsadnie
http://portal.abczdrowie.pl/objawy-anoreksji
http://portal.abczdrowie.pl/skutki-anoreksji
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-anoreksji
Serdecznie pozdrawiam