Jak poradzić sobie z nadmierną kontrolą rodziców?

Witam mam pewien problem. Od pewnego czasu zauważyłem , że moi rodzice są toksyczni. Zarzucili mnie wymaganiami dostania się na medycynę i przez to , że w tym roku poszła mi słabiej przez cały ten stres nie puscili mnie na studia. Mam propozycję pracy od żony brata lecz rodzice nie zgadzają się na nią gdyż mam się uczyć cały rok w domu. Co robić ? czuje się całkowicie pod kontrolą rodziców z której nie umiem się wyrwać.

Na pewno należy podjąć próby dialogu z rodzicami i przekonania ich, że ich obecne postępowanie jest nieadekwatne i Panu szkodzi. Doświadczony psycholog, lub psychoterapeuta będzie mógł udzielić Panu wsparcia, oraz przedstawić Panu skuteczne sposoby komunikacji. Musimy jednak pamiętać o tym, że nie jesteśmy w stanie zmienić innych. W sytuacji, gdy dialog z Pańskimi rodzicami nie jest możliwy, być może należy pomyśleć o bardziej radykalnych rozwiązaniach tej sytuacji. Jest Pan dorosły i może się Pan usamodzielnić i uwolnić od wpływu rodziców. Jeśli podejmie Pan taką decyzję, także pomocne może okazać się wsparcie psychologiczne.

Dzień Dobry Panu,

Zacznę od tego, czy Medycyna jest również Pana wyborem.
Jeśli nie, to Pana Rodzice nie mają prawa zmuszać Pana do studiowania kierunku niezgodnego z Pana uzdolnieniami.

Rodzice kontrolują swoje Dzieci aż do chwili, kiedy one same przejmują kontrolę nad
swoim życiem, najczęściej ma to miejsce wkrótce po wejściu w wiek dorosły.
Zdrowe oddzielenie od Rodziców może mieć tylko wtedy miejsce, gdy dokona Pan zmian,
które umożliwiłyby Panu uzyskanie władzy nad własnym życiem, m.in. nad decyzyjnością w sprawie wyboru studiów, czy podjęcia pracy.

Zachęcam Pana do szczerej i spokojnej rozmowy ze swoimi Rodzicami, komunikując Im, co dla Pana jest ważne- a wcześniej do przedyskutowania problemu ze starszym Bratem, poprosić go o wsparcie Pana w rozmowie z Rodzicami.

Pomocna byłaby dla Pana rozwojowa i wzmacniająca rozmowa psychologiem, w Poradni Zdrowia Psychicznego, w ramach NFZ-tu (o skierowanie proszę poprosić lekarza pierwszego kontaktu).lub prywatnie.

Życzę tylko dobrych dla Pana wyborów,
Irena Mielnik-Madej

Witam, proszę zastanowić się nad tym, jak Pan sam widzi swoją przyszłość. Czy Pana plany pokrywają się z oczekiwaniami rodziców wobec Pana. Jeżeli brat jest dla Pana wsparciem, proszę z nim porozmawiać. Być może razem będą Państwo mogli porozmawiać z rodzicami o tym, wypracować jakiś kompromis w tej sytuacji.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl