Jak poradzić sobie z takim bólem w klatce piersiowej?
Witam mam 18 lat, Od 2 miesięcy czuje ból w klatce piersiowej tylko z lewej strony. Bardzo mnie uciska przez co mam dyskomfort życia. Byłem łącznie u 4 lekarzy i 2 fizjoterapeutów i każdy mi mówi że to ze stresu. Ponadto co jakiś czas mam ataki paniki, zwykle gdy myśle lub czytam o zawałach serca, gdyż bardzo się ich boje. Miałem robione RTG i EKG, do tego byłem u kardiologa który powiedział że z sercem mam wszystko okej. Przed atakiem czuje syndromu podobne do zawałów. Bardzo się denerwuje tym wszystkim proszę o pomoc

MĘŻCZYZNA, 18 LAT ponad rok temu
Czy EKG może boleć?
EKG, inaczej elektrokardiografia, to bezpieczne badanie serca. Ale czy może ono boleć? Na ten temat wypowiada się specjalista - dr Piotr Gryglas, kardiolog.
Witam Pana,
Jeżeli przeprowadzone badania nie wykazały u Pana schorzeń somatycznych,
to znaczy, opisane przez Pana objawy mogą mieć podłoże emocjonalne,
czyli że są natury psychologicznej.
Problemy, które Pan opisuje mogą być reakcją obronną ludzkiej psychiki
na stres, lęk, przeżywane emocje, czy traumatyczne przeżycie
w przeszłości.
Opisane przez Pana objawy mogą wskazywać na zaburzenia lękowe
z atakami paniki, które często przyczyniają się do odczuwania różnych
nieprzyjemnych objawów psychicznych i somatycznych.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej
konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym sytuacjom
i wydarzeniom na przestrzeni Pana życia, które doprowadziły
do opisanych zaburzeń.
Ludzie cierpiący na zaburzenia nerwicowe często doświadczają różnych
nieprzyjemnych objawów somatycznych wywołanych rozchwianiem równowagi
układu wegetatywnego, m.in. przyspieszony oddech, uczucie duszności,
ból w okolicach serca, kołatanie serca, przyspieszone tętno,
bóle głowy, zawroty głowy i wiele innych dolegliwości, które jeszcze bardziej
potęgują ich lęk.
Żeby Panu pomóc, należy wnikliwie przyjrzeć się różnym sytuacjom
i wydarzeniom na przestrzeni Pani życia, które doprowadziły
do opisanych zaburzeń i na tej podstawie opracować właściwą
metodę terapii.
Zachęcam Pana do podjęcia odpowiedniej psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu odzyskać równowagę wewnętrzną,
oraz uporać się z napadami paniki dzięki czemu odzyska Pan też spokój,
i radość życia.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
https://psycholog24online.pl/