Jak poradzić sobie z tym lękiem przed ciążą?

Dzień dobry. Jestem w 9tyg ciąży, mam dwoje Dzieci a to Dziecko miało być spełnieniem mojego macierzyństwa, od początku założyliśmy że chcemy 3 Dzieci, chciałam urodzić do 30-stki, aby później cieszyć się drugą młodością, nie myśleć o kolejnej ciąży i przerywaniu pracy. Ryzyko wad i płodu też wzrasta z wiekiem i to był główny powód aby urodzić teraz. I wszystko jest tak jak chcieliśmy jednak od miesiąca ciąża mnie nie cieszy, mimo że jestem młoda, w rodzinie wady nie występowały to i tak pod wpływem obecnej sytuacji bardzo boję się że Dzieci będzie chore, nigdy nie miałam takiego nastawienia ale gdy ciągle słyszę historie zdeformowanych lub chorych płodów to odechciewa mi się wszystkiego, myślę że mój lęk o Dziecko stał się fobia, czy ryzyko jest naprawdę tak duże jak mi się to przedstawia w wyobraźni...? Dziecko rośnie idealnie, serduszko pracuje pięknie a mimo tego nie cieszę się bo się boję cieszyć. To moja ostatnia ciąża i chce przeżyć ją całą sobą a nie mogę. Pomocy :(

Zupełnie zrozumiały jest niepokój o zdrowie nienarodzonego jeszcze dziecka w związku z szumem medialnym związanym z aborcją. Na pewno ta sytuacja nie sprzyja spokojowi i komfortowi psychicznemu kobiet w ciąży. Pierwszym krokiem, który należałoby podjąć jest ograniczenie dopływu informacji związanych z tym tematem (analogicznie do lęku przed koronawirusem - im więcej informacji na ten temat śledzimy, tym większy niepokój w nas narasta). Troska o swoje zdrowie, regularne badania, suplementacja wskazana przez lekarza prowadzącego - to tylko część działań, które zwiększają poczucie kontroli nad sytuacją i dają większy spokój. Jeśli stan niepokoju będzie się nadal utrzymywał, to zachęcam do rozważenia podjęcia konsultacji z psychologiem, aby pomógł Pani poradzić sobie z negatywnymi myślami i obniżonym nastrojem.

Witam, gratuluje Pani, to cudowne że może Pani spełnić się w roli matki. Ciągłe stykanie się z informacjami o chorobach nie wpływa korzystnie na ocenę rzeczywistości. Warto ograniczyć dostęp do tych informacji. Pani dziecko rośnie idealnie, serduszko pracuje pięknie. To dobra wiadomość. Proszę pamiętać, że może Pani skorzystać z pomocy psychologicznej, jeżeli będzie chciała Pani porozmawiać o swoich obawach i dowiedzieć się więcej o tym jak sobie radzić ze stresem na co dzień.

Pozdrawiam

Dorota Nowacka