Jak postąpić w przypadku biegunki?

Witam, mam pytanie. Wczoraj byłam w toalecie 2 razy... rano ok. 9 i wieczorem o godzinie 19 (tabletkę biorę regularnie o 16, żadnej nie pominęłam, a to już 3 opakowanie). Stolec był raczej rzadki i nie jestem pewna, czy nazwać to mogę biegunką, dziś rano też byłam w toalecie i znów to samo (w ulotce jest mowa o ciężkiej biegunce utrzymującej się ponad 24h). Nie czuję natomiast, że muszę biegać co chwilę. Dodam, że jestem alergiczką, mam uczulenie na mleko, białko kurze, kakao, a wczoraj i dziś rano zjadłam serek homogenizowany. Nie wiem, czy te przypadki w toalecie nazwać biegunką, czy jedynie reakcją alergiczną. Już wcześniej występowały czasem takie reakcje, ale odkąd biorę tabletki antykoncepcyjne, nie wiem, jak reagować. Czy mam przyjąć kolejną tabletkę? I czy odstęp czasu między wzięciem tabletki, a tą niby biegunką jest wystarczająco bezpieczny? Bardzo proszę o szybką odpowiedź. Niedługo wyjeżdżam z narzeczonym w góry i nie wiem, jak powinnam postąpić, gdyby przydarzyło mi się to jeszcze raz. Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Producenci pigułek antykoncepcyjnych podają, że skuteczność leku może być obniżona w przypadku ciężkiej biegunki utrzymującej się dłużej niż przez 24 godziny. Dwa luźne stolce jednego dnia i następny kolejnego to właściwie nie do końca jest biegunka... Z biegunką mamy do czynienia w sytuacji oddawania zwiększonej ilości płynnych bądź papkowatych stolców z częstością powyżej 3 razy na dobę. O biegunce powiemy również, gdy przy jednorazowym wypróżnieniu w stolcu pojawi się krew, śluz czy ropa. Tak więc opisana przez Panią sytuacja prawdopodobnie nie obniżyła skuteczności antykoncepcji, jednak dla pewności może warto zastosować dodatkowe zabezpieczenie (prezerwatywa) przez 7 kolejnych dni. Gdyby w tym okresie wypadała przerwa w zażywaniu pigułek, to należy ją pominąć i rozpocząć od razu nowe opakowanie. Na przyszłość chyba warto unikać produktów alergizujących!

Pozdrawiam!