Rezygnacja ze studiów - jak powiedzieć rodzicom?

Witam, jestem studentka 3-go roku. Chciałabym zrezygnować ze studiów ale nie wiem jak powiedzieć rodzicom o rezygnacji ze studiów. Poszłam na studia tylko ze względu na tatę - to było jego marzenie. Studia nie dają mi satysfakcji, nie interesują mnie, wywołują u mnie stres, chodzę tam pod przymusem. Jak mam im powiedzieć o rezygnacji ze studiów? Gdy sie dowiedzą... Bedą bardzo źli.. Boje sie ich. Nie wyobrażam sobie, że miałabym dokończyć studia, po prostu uważam to za stratę czasu i wiem, że prędzej czy później albo sama odejdę albo mnie z nich wyrzucą. Natomiast nie wiem w jaki sposób przekazać rodzicom informację o mojej rezygnacji ze studiów, naprawdę nie mam na to pomysłu... Wiem, że muszę im to powiedzieć, ale nie mam pojęcia jak to zrobic, jak zareagują, czy będą wściekli czy zrozumieją. Myślę, że będą bardzo źli i zawiedzeni, nie wiem co się wtedy stanie... Proszę o poradę, jakąkolwiek. Pozdrawiam.

Szanowna Pani,

może opowiem jak to wyglądało u mnie.
Odkąd pamiętam zawsze lubiłam się uczyć, ale nauka zawsze zajmowała mnie w takim stopniu, w jakim była konieczna. Bo często musiałam się uczyć rzeczy kompletnie nieinteresujących i nie poruszających mojej wyobraźni. Np. liceum było dla mnie więzieniem, bo nie było miejsca na rozmowę, rozwijanie się, twórczość, zero kontaktu i porozumienia. Jednak oprócz podwójnych studiów podyplomowych - pod dobrym adresem i na których dużo się nauczyłam, ukończyłam dwa fakultety dwukrotnie uzyskując tytuł magistra.

Najpierw na Wydziale Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Uzyskałam stopień mgr politologii z dobrym wynikiem, ale decyzja o zdawaniu na te studia i rozpoczęcie ich podjęłam pod wpływem różnych opinii i pewnych rad. Konkretnie pod wpływem mojej kochanej Mamy, która sama nie wiedziała do końca na co mnie namawia... Pewnie dlatego w głębi duszy nie miałam do nich przekonania, ale na szczęście miałam na tyle rozumu, żeby dalej szukać własnej drogi...

Dzisiaj jestem jednym z najlepszych psychologów i psychoterapeutów w Warszawie, bo z zamiłowania, z wiedzą popartą starannym wykształceniem. Kocham pracę z ludźmi i wiem, że razem z nimi potrafię osiągać niemożliwe! Drugi tytuł magistra zdobyłam właśnie na Wydziale Psychologii na prestiżowym Uniwersytecie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Dyplom ukończenia jednolitych studiów magisterskich uzyskałam z wyróżnieniem.

Dojście do tego czym chcę się zajmować zajęło mi kilkanaście lat. Moja rada jest taka, żeby już na tym etapie miała Pani odwagę wprowadzać zmiany, bo dzięki każdej zmianie będzie Pani miała szansę odnaleźć się w nowej sytuacji, a to da Pani siłę i pewność w siebie! Proszę nie bać się zmian :) Proszę też nie martwić się na zapas, tylko powiedzieć rodzicom o swoich wątpliwościach. Nie ma sensu spinać się na zapas przed czymś czego się nie zna, tylko myśleć pozytywnie i wierzyć, że będzie dobrze. I oczywiście robić swoje! :)

Proszę też pamięta o ty, że jest Pani wolnym człowiekiem i nie musi się Pani kurczowo trzymać tego, co powiedzą rodzice. Przede wszystkim proszę postąpić zgodnie z własnym sumieniem i dbać o to, żeby być wierna sobie :)

A jeśli potrzebuje Pani dodatkowych konsultacji, zapraszam do siebie. Pracuję w Warszawie.

Serdecznie pozdrawiam!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl

Witam Panią Serdecznie,

Tak, jak Pani Sama napisała, spełniła Pani oczekiwanie Swojego Taty.
Ale to Pani powinna być usatysfakcjonowana i zainteresowana wyborem Studiów.
To jest Pani życie i Pani jest Kreatorką Swojego Życia.
Nie pozostaje nic innego, jak poinformować Rodziców o Swojej decyzji, o chęci rezygnacji z aktualnego kierunku.

Porozmawiać z Nimi szczerze i powiedzieć o Swoich wątpliwościach.
Myślę, że Rodzice Pani zrozumieją Pani decyzję.

Proszę po Swojemu spełniać się,
Irena Mielnik-Madej