Jak mogę poradzić sobie ze stresem na studiach?

Witam. Od października studiuje po raz pierwszy w życiu, mam 19 lat. Pomimo iż minął dopiero miesiąc, nie daje sobie rady. Na myśl o zajęciach ogarnia mnie strach, mdłości. Mam ataki paniki, myśli samobójcze i się samookaleczam. Od 4 lat lecze się psychiatrycznie (depresja, zaburzenia lękowe, fobia społeczna). Po maturze uznałam, że muszę iść na studia, wybrałam więc te które mnie interesują (i to się nie zmieniło po tym miesiącu, wręcz przeciwnie, wiem, że gdyby nie te problemy kochałabym te studia całą sobą) i dostałam się. Wyprowadziłam 500km od domu i tego akurat nie żałuję. Czuje się lepiej w tym mieście, nie mam złych wspomnień i nic nie kojarzy mi się z rodzicami (alkoholicy, nieżyjący). Jednak te studia wysysają ze mnie wszystko. Wstaje rano i myślę o tym, że jak wrócę będę musiała się uczyć, zamiast odpocząć po wykańczających psychicznie zajęciach (bardzo duży kontakt z ludźmi, są to studia społeczne). Zaczęłam opuszczać zajęcia, nie daje rady wyjść z domu na zajęcia. Dostaje ataków paniki (ok 2/3 razy w tygodniu od 3 tygodni), po nich mam silne myśli samobójcze, samookaleczam się. Czasami nie potrafię wyjść poza drzwi, bo przeraża mnie perspektywa siedzenia od 9 do 18 na uniwersytecie, powrót o 19 i kilka godzin nauki zamiast odpoczywania. Czuje się wyssana z wszystkiego co pozytywne. Wiem, że nie uda mi się zdać sesji zimowej ani ukończyć roku w ogóle (co radzi mi rodzina, ja wiem, że nie dam rady i wiem, że ich tym rozczaruje). Koleżanka proponuje mi rzucenie studiów, rozpoczęcie pracy (która będzie mniej męcząca od studiów, gdyż brak nauki), leczenie się i powrót na studia, gdy już będę zdrowa i będę mogła wykorzystać swój potencjał. Zaczynam myśleć, że to może nie jest taki zły pomysł. Boję się jednak wyśmiania i wytykania palcami, że ooo to ta, która wymyśla problemy i nie potrafi zdać nawet 1 roku studiów.
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak mogę poradzić sobie ze stresem?

Jak poradzić sobie ze stresem ? Mam 22 lata jestem żoną i mamą 9 miesięcznego synka . Od kilku lat mam trudności z opanowania stresu . Dawniej moją ucieczką od stresu był alkohol , dużo piłam , imprezowałam nie mogłam usiedzieć w domu . Gdy zaszłam w ciąże przestałam pić alkohol . Od jakiegoś czasu podczas nerwowej sytuacji cała się zaczynałam telepać i nie szukałam pomocy w tedy , aż do tej chwili . Ponieważ moje objawy nasiliły się , podczas kąpania się kogoś z domowników ( mieszkam z teściami i mężem ) momętalnie boli mnie brzuszek i chcę mi się kupkę albo siku i mam wrażenie że nie wytrzymam , dopiero gdy wyjdę na dwór zaczynam się uspokajać i gdy ktoś wyjdzie z łazienki stres mija . Niestety takie napady mam też gdy idę z dzieckiem na spacer , na zakupach , gdy mam wyjść do znajomych i w efekcie unikam wyjścia z domu . Stałam się świrującym odludkiem . Ten strach paraliżuje moje życie , mam już tego dosyć bo nie potrafię sobie z tym poradzić . Proszę o pomoc
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,
Doradzałabym psychoterapię u psychologa psychoterapeuty, gdyż opisany problem wymaga czegoś więcej niż jednorazowej porady. Pani problem z nagłą potrzebą skorzystania z toalety ma podłoże nerwicowe i są to objawy mogące świadczyć o tzw. nerwicy pęcherza moczowego będącej odmianą nerwicy lękowej. Osoby nią dotknięte odczuwają psychiczną naglącą potrzebę skorzystania z toalety mimo, iż pęcherz nie jest pełny. Sytuacja ta ma zwykle miejsce, gdy są poza domem i nie mają dostępu do łazienki. Psychika przeciążona np. stresem, lękiem, konfliktami wewnętrznymi, nieakceptowanymi treściami znajduje wówczas dla nich upust w postaci objawów nerwicowych. Dzieje się to wszystko na poziomie nieświadomym i świadomy obserwowany objaw świadczy wówczas o tym, iż nieświadoma cześć psychiki przepełniona jest trudnymi treściami za bardzo i próbują one na nowo dostać się do sfery świadomej. Nasza psychika funkcjonuje bowiem w ten sposób, że wypiera ze świadomości nieakceptowane treści do nieświadomości, która jednak nie jest metaforycznym zbiornikiem bez dna i w momencie przepełnienie wysyła impulsy na poziom świadomy mające jednak przetworzony charakter (objawy) i z pozoru nie mające nic wspólnego z zepchanymi do niej treściami. Zdaję sobie sprawę z tego, że te psychodynamiczne interpretacje są bardzo trudne, ale celowo je opisuję gdyż bardzo dobrze ilustrują to, co ma miejsce w psychice. Terapia może stać się wówczas przestrzenią do badania tego, co nieuświadomione i pozwolić na uwolnienie się od objawów. Mam nadzieję, że wkrótce uda się Pani do specjalisty i zacznie następować poprawa.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak poradzić sobie z lękiem, że nie znajdę pracy po studiach?

Boję się, że po studiach nie znajdę żadnej pracy i tylko zmarnuję czas oraz pieniądze rodziców.
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Dzień Dobry Pani,

Dziękuję Pani za zaufanie :)

Zachęcałabym Panią, by sięgnąć po specjalistyczne wsparcie Psychologa, najlepiej poznawczo-behawioralnego, by mogła Pani dotrzeć do przyczyny Pani symptomów lękowych oraz zrozumieć Siebie oraz swoje funkcjonowanie, by skutecznie radzić sobie z wyzwaniami.

Serdeczności i tylko pomyślności Pani życzę,

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605

0

Szanowna Pani,
zachęcam do skupienia się na tym, co jest "tu i teraz", proszę określić swoje potrzeby i oczekiwania. Wyznaczyć sobie realny cel i w miarę możliwości realizować jego etapy. Zastanawianie się nad tym, czy zmarnuje Pani pieniądze, czy nie? lub znajdzie pracę czy nie? To takie błędne koło "I tak i Nie". Przydałoby się Pani wsparcie psychoterapeutyczne w paradygmacie poznawczo - behawioralnym, ze specjalistą łatwiej będzie poradzić sobie z problemem.
Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty