Jak radzić sobie z silnym stresem na studiach?

Depresja? Mam 19 lat lat. 4 miesiące temu rozpoczęłam moje "wymarzone" studia. Wybrałam się na germanistykę, ponieważ od zawsze lubiłam uczyć się niemieckiego, fascynował mnie kraj, ludzie, kultura. W 3 lata liceum opanowałam niemiecki na wysokim poziomie, pod koniec udało mi się zdać certyfikat potwierdzający wysoką znajomość języka. Poszłam na studia, które miały być dla mnie idealne, a jednak coś nagle pękło. Zaczął ogarniać mnie stres, że sobie nie poradzę, kiedy zdałam sobie sprawę, że większość osób jest tam ode mnie lepsza. Mam wrażenie, że przez wakacje w połowie zapomniałam tego języka. Przez stres zaczęłam mieć nie tylko problemy z nauką ale też porozumiewaniem się z nowo poznanymi osobami. Nie potrafię złapać z nimi kontaktu. Przez to wszystko powoli zaczęłam zamykać się w sobie, izolować od starych przyjaciół. Ostatnie miesiące to dla mnie porażka, kompletnie nie wiem co się ze mną dzieje. Poza uczelnią cały czas praktycznie siedzę w domu i staram się czegoś nauczyć, lecz przychodzi mi to z dużym trudem, nie potrafię się skupić. Widuje się tak naprawdę tylko z chłopakiem. Nie potrafię myśleć o niczym innym tylko o uczelni, każdy dzień tam to dla mnie ogromny stres i męka. Miewam ciągłe lęki i obawy związane z przyszłością. Czuję, że ten kierunek jednak nie jest odpowiedni dla mnie, lecz nie widzę żadnej alternatywy innego kierunku. Ostatnio dopadają mnie myśli samobójcze. Nie widzę sensu swojego życia, czuję, że jestem beznadziejna i nie nadaję się do niczego.

Jest Pani w kryzysie. Mogę nawet stwierdzic że głębokim. Proszę udac się na spotkanie z psychologiem i rozpocząć terapię. Niestety prosta porada na portalu nie pomoże, gdyż ma Pani duży spadek nastroju, napędu i do tego myśli samobójcze. Dlatego proszę nie czekać i udać się po pomoc. Pozdrawiam

Dzień dobry! Rozpoczęła Pani nowy etap w swoim życiu. Studia to nowe miejsca, nowi ludzie, nowe wymagania, ale też nowe oczekiwania, generalnie sporo zmian. To trudny czas, zwłaszcza, że widzi Pani wiele osób, które mają lepsze wyniki niż Pani. Potrzeba czasu, aby się zaaklimatyzować, zobaczyć się w nowej sytuacji z nowymi ludźmi. Czuje Pani dużą bezradność w związku z obecną sytuacją, stąd też pojawiają się lęki związane z przyszłością oraz myśli samobójcze, poczucie braku sensu życia. Dlatego zachęcam Panią do jak najszybszej konsultacji psychologicznej u dobrego psychoterapeuty w Poznaniu, która pomoże zidentyfikować trudności i ustalić, co można zrobić, aby przezwyciężyć aktualny stan. Czy potrzebna jest dłuższa terapia, czy wystarczy kilka spotkań z psychoterapeutą, a może jeszcze inne rozwiązanie? Warto o to zadbać, aby czas studiów był satysfakcjonujący dla Pani i pozwoli nie tylko zdobyć wiedzę związaną z germanistyką, ale również nawiązać dobre kontakty z rówieśnikami. Życzę powodzenia!